Ilustrační FOTO - Pixabay

Případů HIV nepřibývá

Růst počtu nových případů HIV pozitivních lidí se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zřejmě zastavil. Ke konci října jich bylo 180, loni 254 za celý rok.

Zatím nejvyšší počet zaznamenal SZÚ v roce 2016, letošní počty budou podle odhadů na úrovni roku 2012. Změny zřejmě souvisí se změnou léčby, která nastala před několika lety.

Pokles nových případů odborníci zaznamenali zejména ve skupině mužů majících sex s muži, která tvoří dvě třetiny nových případů. Naopak na více než čtvrtinu vzrostl podíl heterosexuálních přenosů. V roce 2016 to bylo 18,5 procenta. »V posledních dvou letech pozorujeme pokles nově zjištěných případů, zejména u občanů ČR. U rezidentů zůstává stejný nebo podobný,« řekla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Cizinců trvale žijících v České republice je v posledních letech mezi novými případy čtvrtina až třetina.

V letošním roce je nižší i počet případů, kdy se infekce HIV rozvine v kompletní selhání imunity AIDS. »Dříve jsme se zahájením léčby čekali na určitý pokles imunity. Dřívější léky byly poměrně toxické a cena za zlepšení imunity byla vykoupena jinými komplikacemi,« uvedl vedoucí lékař AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala. V současné době jsou k dispozici nové léky, které se nasazují hned po diagnostikování infekce.

Rychleji než počty nových pacientů rostou podle zdravotních pojišťoven náklady na jejich léčbu. Největší zdravotní pojišťovna, Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu klientů, loni vynaložila 376 milionů korun.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.