Ilustrační foto - wikimedia commons

Kosovo si stoprocentním cly naběhlo

Poté, co Kosovo minulý týden zavedlo stoprocentní clo na zboží dovážené ze Srbska a Bosny a Hercegoviny, klesl dovoz z těchto dvou zemí prakticky na nulu.

Listu Koha ditore to řekl Adriatik Stavileci z vedení kosovského celního úřadu. Priština cla zavedla v reakci na to, že se Srbsko a Bosna zasadily o nepřijetí Kosova do mezinárodní organizace Interpol.

Podle Stavileciho od zavedení cel minulou středu překročily kosovské hranice jen dva nákladní automobily se zbožím - jeden ze Srbska a jeden z Bosny. Před zavedením cel přitom například mezi Srbskem a Kosovem jezdilo v průměru 70 až 100 aut se zbožím denně.

Oficiální statistiky uvádějí, že Srbsko ročně vyváží do Kosova zboží za 440 milionů eur (11,4 mld. Kč) a dováží v hodnotě 21 mil. eur (546 mil. Kč). Loňský vývoz z Bosny do Kosova dosáhl 80 mil. eur (2 mld. Kč). Agentura Beta minulý týden upozornila, že zvýšená cla mohou paradoxně výrazně poškodit zejména firmy vlastněné albánskými občany v jihosrbské oblasti Preševa, které vyvážejí převážnou část zboží do Kosova.

Kosovo je členem Středoevropské zóny volného obchodu, kterou nyní tvoří Albánie, Moldavsko a státy někdejší Jugoslávie dosud nepřijaté do EU. Kvůli jasnému porušení pravidel tohoto uskupení krok Kosova kritizovala šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová, podle ní zvýšením cel Kosovo porušilo také ducha asociační dohody s unií.

Ke zrušení nových celních bariér v pondělí během jednání ve Washingtonu kosovského prezidenta Hashima Thaçiho vyzval také americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.