Ilustrační FOTO - Pixabay

Pomalý růst mezd a vysoká nerovnost

Růst reálných mezd loni celosvětově zpomalil na 1,8 procenta z předloňských 2,4 %. Jeho tempo tak bylo nejslabší od roku 2008, kdy začala světová hospodářská krize.

Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO). Globální růst mezd se nyní podle ILO nachází hluboko pod úrovněmi z doby před příchodem světové finanční krize. Organizace rovněž upozornila, že vyspělé ekonomiky v růstu mezd výrazně zaostávají za rozvíjejícími se zeměmi. Poukázala ale také na to, že v řadě chudších zemí přetrvává vysoká mzdová nerovnost a že mzdy často nestačí k pokrytí potřeb pracovníků a jejich rodin.

»Prvotní signály naznačují, že tento pomalý růst pokračuje i v letošním roce,« uvedl generální ředitel ILO Guy Ryder. »Takto stagnující mzdy jsou překážkou pro ekonomický růst a vzestup životní úrovně,« dodal.

ILO ve své zprávě poukazuje rovněž na nerovnost mezi platy mužů a žen. Ženy podle organizace v globálním měřítku nadále vydělávají zhruba o 20 % méně než muži. To podle Rydera v současnosti představuje jeden z největších projevů sociální nespravedlnosti.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.