Ilustrační FOTO - Pixabay

Jak s kočkou k lékaři?

Každý majitel kočky jistě zažil nepříjemnou situaci, kdy musel s kočkou na cestu, například k doktorovi, ale míca nechtěla spolupracovat. Přitom zodpovědný chovatel bere svou kočku k lékaři alespoň dvakrát do roka. Na pravidelné očkování a celkovou kontrolu, která může včas odhalit nejednu skrytou rozjíždějící se nemoc. Jenže kočky jsou silně teritoriální a mnoho z nich cestování bytostně nesnáší. Velkým problémem může být i samotná návštěva veterináře. Pach dezinfekce, neznámé prostředí, dlouhé čekání v přepravce, to vše může kočku vystresovat natolik, že pak při samotném vyšetření absolutně nespolupracuje. Co s tím?

S kočkou k lékaři by zodpovědný chovatel měl zajít alespoň dvakrát do roka na pravidelné očkování a kontrolu. Je totiž mnoho nemocí, které se po dlouhou dobu nemusejí nijak výrazně projevovat a přes to kočky trápí. Když se pak projeví na plno, může být už pro nebohé zvíře pozdě. Mezi ty nejčastější patří nemocné zuby, srdce, krevní tlak, ledviny, celé močové ústrojí u kastrátů, ale i mnoho dalšího, co odhalí pouze zkušené oko lékaře.

Kočka na cestách

Jenže jak kočku k lékaři bezpečně dostat?

1. Mělo by být samozřejmostí kočku převážet k tomu určených přepravkách. Kočka by nikdy v autě neměla cestovat na volno. Použijte robustní přepravku, která se otevírá nahoře a vepředu a je vybavena snadno odnímatelnou horní částí (kočky, které projevují příznaky úzkosti, může veterinář vyšetřit tak, že kočka zůstane v dolní části přepravky a odejme se pouze horní část). Zaměřte se na praktické a funkční vlastnosti a nekupujte módní a často drahé přepravky.

Ilustrační FOTO - Pixabay

2. Přepravku vybavte nepromokavou savou podložkou a případně ručníkem či starším trikem, ze kterého kočka ucítí svůj pach, nebo pach majitele. Doma přepravku uchovávejte na místě, kde ji kočka bude považovat jen za další »kus nábytku«. Na přepravku si tak lépe zvykne.

3. Jenže někdy je problém vůbec kočku do přepravky dostat. Nevstoupí-li kočka do přepravky sama, opatrně ji zvedněte a přesuňte ji do přepravky horním otvorem. Můžete také sejmout horní část přepravky, přimět kočku, ať vleze do její spodní části, a poté horní část opět nasadit. Pokud se kočce do přepravky za žádnou cenu nechce, můžete ji zabalit do silného ručníku (z něhož ucítí vlastní nebo váš pach, nebo použít feromon ve spreji - Feliway™ - k dostání u veterináře) a v ručníku ji přesunout do přepravky.

4. Při samotné cestě je nutné dohlédnout na to, aby byla přepravka maximálně v klidu. Buď ji pevně zasuňte do prostoru pro nohy za předním sedadlem, anebo ji upevněte bezpečnostním pásem. Řiďte opatrně a nepouštějte v autě hlasitou a agresivní hudbu; kočka bude klidnější, když na ni budete tichým hlasem mluvit. Čím tišeji a klidněji se budete chovat, tím klidnější bude i vaše kočka. Některé kočky se při jízdě rády dívají z okna, většině však bude spíše vyhovovat, když bude přepravka během cesty přikrytá ručníkem.

5. Při pěším přesunu, například z vozu do čekárny lékaře, přepravkou příliš netřeste a dbejte na to, aby vám přepravka při chůzi nenarážela do nohou.

6. V době čekání u lékaře je vhodné přepravku umístit tak, aby kočka viděla pouze na vás a ne směrem k ostatním zvířecím pacientům. Pokud to kočku uklidňuje, můžete ji nechat překrytou ručníkem.

7. Při ošetření zůstávejte maximálně v klidu. Kočky jsou vnímavé a pokud budete ve stresu vy, budou oni ve stresu ještě větším. Pokud z vás ucítí klid a jistotu, budou brát návštěvu i ošetření jako něco běžného.

8. Máte-li doma více koček, měli byste po návratu z kliniky přijmout i několik dalších opatření. Kočku, se kterou jste byli u veterináře, nechte po návratu několik minut v přepravce a sledujte, jak reagují ostatní kočky. Pokud kočky reagují klidně, otevřete přepravku a nechte ošetřenou kočku, aby se připojila k ostatním. Pokud mezi kočkami vycítíte napětí, jsou pravděpodobně důvodem pachy, které na kočce ulpěly při pobytu na klinice. V takovém případě kočku nejméně na 24 hodin izolujte v oddělené místnosti (samozřejmě musí mít k dispozici záchod, krmivo a pitnou vodu), aby se zbavila cizích pachů.

Kočky a léky

Dalším velkým problémem pak může být užívání naordinovaných léků. Dostat do kočky tabletku může v některých případech vypadat jako nepřekonatelný problém. Snažit se kočce vpravit tabletu přímo do krku se často rovná zápasu se stohlavou saní. Pokud to tedy jen trošku jde, požádejte veterináře o takovou formu léku, kterou kočka snáze přijme – mnoho léků se vyrábí v tekuté podobě, nebo pastě, případně jsou vyráběny i ochucené tablety.

Musíte-li do kočky tedy nakonec vpravit malou tabletku, zkuste nejprve zastrčit ji do kousku masa, a dát ji například k večeři, jako jakýkoliv jiný den. Je velmi důležité, nedělat kolem této nové situace »divadlo«, nebo neprojevovat nervozitu, protože podezíravé kočky ihned vycítí, že je něco jinak a jíst nebudou.

Další možností je tabletku zabalit do kousku chutného masa, nebo speciálně vyráběné chutné pasty určené pro kočky. Tuto laskominu je ale potřeba podávat i několikrát před tím samotnou, aby si na ní kočka zvykla a brala jí jako lahodnou odměnu.

Pokud ale tyto pokusy selžou, zeptejte se lékaře na aplikační pomůcku, podobnou injekční jehle. Do té se nasaje kapka vody, do ústí se vloží tabletka a pak se kočce do tlamy aplikátorem vstříkne tabletka i s vodou, která donutí kočku vše spolknout. Tato metoda ale předpokládá, že kočku udržíte na místě a dokážete jí cizí předmět vložit do tlamičky. Pokud se kočka aktivně brání, je vhodné ji celou zabalit do velkého ručníku a nechat venku pouze hlavu. A při celé této operaci na kočku neustále klidně mluvit a nestresovat sebe i zvíře.

Na druhou stranu může být pro chovatele dobrou zprávou, že pokud jde o náhlý akutní problém, kočky většinou dobře reagují na léčbu a mučení v podobě tabletek nebude trvat déle, než pár dní. U chronicky nemocných koček se zase na druhou stranu stává, že si na léčbu zvyknou, přijmou ji jako součást dne. Zvláště dostávají ji léky v něčem chutném. Chce to jen trpělivost a lásku, pro kterou kočky přeci chováme.

Mnoho chronických nemocí dokáže ovlivnit i speciální dietní strava. Nejširší nabídku diet pro kočky přináší firma Royal Canin, která se specializuje na individuální problémy koček i psů a vyrábí diety vhodné pro nejrůznější stáří koček, plemena, i speciální potřeby dané některými nemocemi (zažívání, močové ústrojí, alergie atd.)

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.