Ilustrační FOTO - Pixabay

Hlad je nutí prodat dítě

V Afghánistánu postiženém nejhorším suchem za několik desetiletí některé rodiny, jimž hrozí hladovění, prodávají své velmi malé děti do manželství, aby splatily dluhy nebo aby si mohly koupit jídlo.

V úterý na to během tiskové konference v Ženevě upozornila mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) Alison Parkerová. Jen v provinciích Herát a Badghís na severozápadě Afghánistánu, sužovaných mimořádně velkým suchem, bylo během čtyř měsíců takto prodáno nejméně 161 dětí, mezi nimiž bylo i šest chlapců. Tyto děti byly ve věku jednoho měsíce až šesti let. Některé jsou ještě nemluvňata, a už jsou zasnoubené. Děti, o nichž se zjistily informace v období od července do konce října, byly »zasnoubeny, provdány nebo prodány, neboť jejich rodiče byli zadlužen«, řekla mluvčí UNICEF na okraj mezinárodní konference, která se konala v ženevském sídle OSN a byla věnována reformním snahám afghánské vlády.

Podle Parkerové bylo ještě před nynějším suchem zadluženo přes 80 % afghánských domácností. Mnoho lidí přitom doufalo, že dokážou dluhy splatit po sklizni, ale kvůli neúrodě se jim to nepodařilo. Mluvčí vysvětlila, že provdávání či ženění dětí je jakousi společenskou normou v Afghánistánu zakořeněnou. Přitom v celé zemi respektuje tuto praxi 35 % populace, ale v některých lokalitách ji zachovává až 80 % obyvatel. Podle OSN se v Afghánistánu nyní nacházejí v naléhavé situaci kvůli naprostému nedostatku potravin více než tři miliony obyvatel a hrozí jim hladomor. Na vině je sucho způsobené nedostatkem dešťů a sněhu během poslední zimy.

Evropská unie přispěje Afghánistánu částkou 474 milionů eur (12,3 miliardy Kč, oznámila v úterý Evropská komise. Cílem konference bylo zhodnotit, jaký pokrok Afghánistán udělal díky zahraniční pomoci za poslední dva roky. Eurokomisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica uvedl, že peníze, které Brusel pro Afghánistán vyčlenil, jsou určené na reformy ve veřejném sektoru, zdravotnictví, justici a v oblasti migrace. EK chce v Afghánistánu pomáhat při dodržování lidských práv nebo při zlepšování výživy tamních obyvatel.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


zlaty.zajic
2018-11-29 18:13
zami má pravdu a navíc je v součastné době široký výběr
nejrůznější antikoncepce, jenže tam je asi pořád středověk a také
je EU živí, což by mělo přestat.Jde to z našich daní a nás se proto
neustále vše zdražuje a navíc v ČR není sektorová daň a jsme
krmelec Evropy, odchází od nás nezdaněné bilióny zisku zahraničních
firem.ČR roste jenom státní dluh.
zami
2018-11-29 12:46
Během 40 let vyskočili z necelých 10 000 000 obyvatel na více než 30
000 000. KDyby drželi natalitu na uzdě, neměli by hlad...
pragmatik
2018-11-29 07:03
Tam je dítě zboží a proto se i nekontrolovatelně množí. Jiná víra,
jiné myšlení. Pokud je někdo bude živit, nemají důvod návyky
měnit!
pleningeri
2018-11-28 19:51
Za naše příspěvky EU do Afghánistánu tedy přijedou
"lektoři" kteří budou učit co a jak v naprosto jiných
podmínkách. Sovětská armáda kdysi stavěla fabriky, školy, učila
pěstovat něco jiného než mák ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.