Ilustrační FOTO - Haló noviny

Přístupný Jongbjon

Severokorejský vůdce Kim Čong-un je ochoten dovolit inspektorům vstup do hlavního jaderného komplexu země v Jongbjonu. Uvedla to jihokorejská agentura Jonhap, jež se odvolává na vysokého diplomata citujícího zprávu zaslanou americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

5MW reaktor v centru Jongbjon. FOTO - wikipedia commons

Kim Čong-un již dříve vyjádřil ochotu trvale uzavřít jaderné zařízení v Jongbjonu, pokud USA učiní »odpovídající« opatření. Kimova nabídka znamená významný vstřícný krok Pchjongjangu vůči požadavku USA na plnou a ověřitelnou denuklearizaci KLDR. Na tomto požadavku Washington lpí. »Pochopil jsem, že předseda Kim řekl jihokorejskému prezidentovi Munovi při jejich zářijovém summitu, že pokud USA učiní odpovídající kroky, bude nejen ochoten uzavřít jaderné zařízení v Jongbjonu, nýbrž umožnit i jeho prověření« citovala Jonhap zdroj seznámený s jednáním KLDR a USA.

Jižní Korea plánuje nákup dvou izraelských radarových systémů Green Pine Block C pro včasné varování před balistickými střelami. Posiluje tak protivzdušnou obranu před KLDR navzdory zlepšení ve vzájemných vztazích, napsala v úterý Reuters. Hodnotu objednávky pracovník ministerstva obrany stanovil na 330 miliard wonů (asi 6,7 miliard Kč). Systémy budou rozmístěny na začátku roku 2020.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.