Grigol Vašadze. FOTO - wikimedia commons

Gruzínci volili hlavu státu

V Gruzii se konalo druhé kolo prezidentských voleb. Přibližně 3,5 milionu oprávněných voličů rozhodovalo, zda se nejvyšší funkce ujme Salome Zurabišviliová, těšící se přízni vládní strany, nebo Grigol Vašadze, podporovaný opozicí.

V prvním kole 28. října nezískal žádný z 25 kandidátů nadpoloviční většinu hlasů. Nejlepší výsledek zaznamenala Zurabišviliová, těsně následovaná Vašadzem. Gruzínci mohli hlasovat ve 3703 volebních místnostech, z toho 55 bylo otevřeno v cizině, v 39 zemích. Deset volebních místností bylo zřízeno ve věznicích a v psychiatrické léčebně. Toto klání je považováno za klíčový test pro vládnoucí stranu miliardáře Bidziny Ianišviliho před parlamentními volbami v roce 2020.

Salome Zurabišviliová. FOTO - wikimedia commons

Šestašedesátiletá Zurabišviliová, která je nezávislou kandidátkou podporovanou vládní stranou Gruzínský sen, se narodila gruzínským emigrantům ve Francii. Než se v roce 2004 stala šéfkou gruzínské diplomacie, působila v Tbilisi jako francouzská velvyslankyně. Podle jejích stoupenců je kandidátkou mezinárodního formátu. Kritici jí vyčítají, že mluví špatně gruzínsky, a také její údajně xenofobní výroky o národnostních menšinách nebo o tom, že si Gruzie v roce 2008 sama zavinila válku s Ruskem. Pokud zvítězí, bude první ženou v čele této jihokavkazské republiky. Hlavním oponentem Zurabišviliové je rovněž exministr zahraničí Vašadze, kterého podpořilo 11 opozičních stran vedených Sjednoceným národním hnutím (UNM) exprezidenta Michaila Saakašviliho, tedy hnutím protiruským. Podle průzkumů byl 60letý kandidát považován za mírného favorita.

Letošní hlasování bylo poslední přímou volbou prezidenta v Gruzii, napříště bude o prezidentovi rozhodovat sbor volitelů. Současně se politický systém změní z prezidentského na parlamentní a pravomoci hlavy státu se omezí. Gruzie je strategickým spojencem Washingtonu na Kavkaze. Doufá, že se jí podaří stát členem Evropské unie a NATO. Přes území státu vedou plynovody a ropovody, kterými proudí ropa a plyn z kaspické oblasti do Evropy.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.