Ilustrační foto - wikimedia commons

Generální stávka a demonstrace v Řecku

V řadě řeckých měst včetně metropole Atén či Soluně, proběhla generální stávka, kterou svolaly odbory GSEE za ukončení úsporných opatření vlády. Důležitým bodem pro odboráře je především si vybojovat zvýšení minimální mzdy.

Nevyjela železniční ani autobusová veřejná doprava, trajekty zůstaly v docích, v zemi také nevyšly noviny. Pracovníci médií stávkovali už v úterý, aby z událostí mohli přinést informace. V centru Atén se na podporu stávky uskutečnilo také několik plánovaných demonstrací. Jednou z nich byla manifestace známých komunistických odborů PAME v centru hlavního města.

Prohlášení GSEE

»Politika úsporných programů, která trestá zaměstnance, musí skončit jednou provždy,« uvádí se v prohlášení největších řeckých odborů zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE, které stávku organizovaly. Protestují proti dalšímu snižování penzí a proti zvyšování daní a požadují zvýšení minimální mzdy na úroveň z doby před úspornými opatřeními. Ta musela vláda přijímat v předchozích letech, aby získala záchranné úvěry od mezinárodních věřitelů, kteří ji v podstatě vydírali.

Diktát věřitelů

Řecko opustilo záchranný program koncem letošního srpna po téměř devíti letech úspor, které byly tak masivní, že výrazně snižovaly kvalitu života obyvatel Řecka. Země však stále dluží miliardy eur a zůstává pod dohledem Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, který má zajistit, že se země neodchýlí od fiskálních cílů. Mezinárodní věřitelé také letos v září po kontrole financí Řecka zatím nepovolili zrušení snížení penzí, které má začít platit od příštího roku.

Neznámá konkrétní částka

Vláda Alexise Tsiprase, kterou také příští rok čekají parlamentní volby, slíbila, že obnoví kolektivní vyjednávání s odboráři o zvýšení minimální mzdy. Podle odborářů ale zatím kabinet neuvedl konkrétní částky. Odboráři požadují zvýšení minimální mzdy na úroveň z doby před přijetím úspor, tedy na 751 eur (asi 19 500 korun) ze současných 580 eur (asi 15 000 korun).

V tomto měsíci pořádali jednodenní stávku i největší řecké odbory zaměstnanců ve státním sektoru, které rovněž požadují zvýšení mezd a penzí a snížení daní.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 10 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.