Demonstrace a rádobydemonstrace

Často bývám dotazován, co si myslím o vlně demonstrací, které se v poslední době staly módní vlnou v České republice. Je to složitá otázka, která má podle mne ale velmi jednoduchou odpověď.

V demokratické společnosti je neoddiskutovatelným právem občanů shromažďovat se, a v té souvislosti i demonstrovat proti něčemu, co se jim nelíbí.

Když se ale řekne A, je třeba dodat B. V minulosti naši předkové či současníci, ať už v kterémkoli koutě planety Země, rovněž demonstrovali za mnohé. Za osmihodinovou pracovní dobu, za práva dělníků, za rovnoprávnost žen či za konec diskriminace podle barvy pleti. Já osobně si z poslední doby nejvíce vzpomínám na to, jak se Praha (a nejen ona) v roce 2012 zalidnila v ulicích a svorně sjednotila proti asociální politice vlády v čele s premiérem Nečasem, v níž dělal ministra financí (dnes pražskou kavárnou vynášený do nebes) Miroslav Kalousek.

Všimněte si však, jakého jmenovatele mají všechny demonstrace zmíněné v předchozím odstavci, ať jsou již staršího či novějšího data, společného. Lidé bojovali za nějaký konkrétní výdobytek či nějaké konkrétní právo, či protestovali proti nějakým reálným politickým krokům, jakými byly v Kalouskově době asociální škrty. V poslední době je však v módě demonstrovat nikoli proti něčemu, ale proti někomu. Aniž bychom tomu dali konkrétní obsah. Neřekne se, co dělá Zeman či Babiš (jakkoli mám k oběma vážné výhrady) špatně, ale dávají se červené karty a požaduje demise. Bez důvodu.

Připomíná mi to vtip o tom, jak medvěd chce najít důvod, aby mohl zbít zajíce, a když se chytrý ušák vždy jakékoli případné slovní kontroverzi vyhne, dostane nabančeno prostě proto, že je zajíc.

Inu, je to stejné. U nás jdou »ovce« do ulic jen proto, že Babiš je Babiš a Zeman je Zeman. A že komunisté jsou špatní, protože jsou zkrátka komunisté.

Ni nic, asi také musím svolat nějakou podobně signifikantní demonstraci. Například v poslední době mi vadí – a to fakt hodně - že je venku mrazivo. Svolávám tudíž demonstrace proti zimě jako ročnímu období. Snad budu mít také podobnou publicitu jako demonstranti řízení takzvaným demokratickým blokem…

Petr KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 61 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.