Cyklisto, pij s »Mírou«!

Senát se opakovaně pokouší uzákonit, aby cyklisté mohli na cyklostezkách a silnicích třetích tříd řídit s alkoholem v krvi. Omezit to chce na 0,5 promile, podobně jako v Německu nebo Rakousku, kde to údajně funguje. No, nevím, jestli jsme stejně rozumní v tomhle ohledu jako naši sousedé. Alkohol nepatří za volant, a pokud je i cyklista účastníkem silničního provozu a používá pozemní komunikace, tak ani ten by ho neměl požívat.

Měl by znát pravidla o silničním provozu a měl by je také pochopitelně dodržovat. Kdo »chlastá«, nesmí za volant, ani za koloběžku. »Návrh mi připadá alibistický ve stylu ani nahá ani oblečená, protože cyklista jede i po hlavních komunikacích a zabránit se tomu nedá. Osobně jsem příznivcem nulové varianty, na druhé straně si ale myslím, že určitá míra tolerance pro cyklisty by tady měla být. Vše záleží na přístupu represivních orgánů. Policisté mají určitě důležitější úkoly, než je ‚buzerace‘ cyklistů na cyklostezkách,« řekl k tomu poslanec KSČM Leo Luzar, sám velký cyklista.

Něco na tom je, běžná praxe je stejně taková, že kolaři si pivko cestou často dopřejí. Nebo projedou pár vinohradů, okoštují vínko a jedou dál. O tom, jak to chodí, samozřejmě vědí i policisté, kteří to tolerují. Ono by to u nás asi jinak nešlo, když jsou u nás tak rozšířené pivní a vinařské stezky. Jízda na kole a umírněná konzumace alkoholických nápojů má zkrátka k sobě mnohem blíže než u jiných druhů dopravy. Důkazem jsou řady stánků, občerstvoven, kde si kromě klobás a jiných rychlých lahůdek, můžete koupit i točené pivo nebo malého panáčka. A to všechno podél cyklostezek. Pokud by chtěl někdo něco omezovat, tak by v tom případě měl omezit prodej alkoholických nápojů podél cyklostezek.

Všechno je ale o lidech. Nemělo by to však skončit jako v tomhle vtipu: »Dostal jsem lahev slivovice. Bál jsem se, že ji na kole rozbiju, tak jsem ji vypil. Dobře jsem udělal, pětkrát jsem cestou upadl.«

Martin KALOUS


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 15 hlasů.

Martin KALOUS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


felgro
2018-12-02 18:42
Zákon je zákon a jak se píše v nejvíce nehod způsobí střízliví
řidiči v průměru na počet nehod.
jiri.suchanek
2018-11-30 09:33
Sám jsem provozoval sport typu "na kole od hospody k hospodě" a
nikdy se mi ani nikomu jinému nic nestalo. Jednou jsem sice proletěl
čelním sklem auta, ovšem bez alkoholu v krvi a na silnici I. třídy.
Cyklostezky jsou budované od toho, aby kolaře separovaly od
nebezpečných silnic a výskyt stánků s pivem a párkama podle nich je
viditelným důkazem, že se to daří.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.