Ilustrační foto - wikimedia commons

Havárie vojenského vrtulníku

Na základně v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku ve středu ráno při vzletu havaroval bojový vrtulník Mi-24.

Nikdo nebyl zraněn, nehodou se zabývá vyšetřovací komise, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Bližší informace nechce armáda do konce vyšetřování sdělit. Podle serveru médií spadl stroj z výšky několika metrů a je značně poškozen. Dvořáková nechtěla o rozsahu poškození před skončením vyšetřování spekulovat.

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Armáda dostala několik strojů Mi-24/35 v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000, starší verze již používala i před tím. Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu miliard korun.

V listopadu 2015 přišla česká armáda o víceúčelový vrtulník Mi-171Š, který havaroval ve Španělsku na cvičení Trident Juncture, pět vojáků tehdy bylo zraněno. Stroj se propadl z deseti metrů a převrátil na bok. Nebylo možné ho opravit.

Armádní vrtulníky havarovaly také v roce 2001. V únoru se zřítil vojenský vrtulník W3-A Sokol mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace, zraněni byli všichni tři členové posádky. V říjnu pak armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška.

V roce 2004 se v Náměšti nad Oslavou zřítil britský vojenský vrtulník Lynx, který se v ČR účastnil vojenského cvičení. V troskách stroje zahynulo šest britských vojáků.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.