Ilustrační FOTO - Pixabay

Otrava pacientů frýdlantské nemocnice

Krajská nemocnice v Liberci přijala od středy devět lidí s otravou krve, jeden byl umístěn v nemocnici v Jablonci. Tito pacienti podstoupili v minulých dnech operační zákroky v soukromé nemocnici ve Frýdlantu.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou kontaminace či závadné složení anestetika. Případem se zabývá i policie, trestní oznámení podala frýdlantská nemocnice.

Nemocnice v Liberci přijala mimořádná opatření. »Museli jsme kvůli tomu vyhlásit částečně krizový režim na ARO, povolat personál, odložit plánované operace napříč nemocnicí a staráme se o tyto pacienty,« řekl mluvčí nemocnice v Liberci Václav Řičář. V Liberci jsou na oddělení ARO podle něj čtyři pacienti, další tři na JIP. »Jablonec nám vypomohl a převzal jednoho pacienta na JIP,« řekl Řičář. Devátý pacient, který byl do Liberce přijat jako poslední, je na pozorování. »Příznaky má podobné, byť s daleko méně intenzivnějším průběhem. Je pod lékařským dohledem,« dodal mluvčí liberecké nemocnice.

Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál a zjišťuje, co otravu způsobilo. »Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme,« řekla mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová. Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy. »Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku,« řekla mluvčí.

Personál je prý z obliga

Operace pacientů s náhle zhoršeným zdravotním stavem podle ní prováděly v tomto týdnu různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. »Tímto považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,« uvedla Fuchsová.

Pracovníci krajské hygienické stanice a zdravotního ústavu v nemocnici provedli a provádějí epidemiologické šetření, včetně stěrů, odběrů vzorků léčiv i dezinfekčních prostředků, sterilního materiálu. »Jako jedna z pravděpodobných příčin se nyní jeví kontaminace či závadné složení anestetika, které je v tuto chvíli vyšetřováno Státním zdravotním ústavem na bakteriologii a toxikologii,« uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Zároveň jsou podle ní v rámci epidemiologického šetření prověřovány další možné příčiny.

Nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození zdraví pacientů. »Případ je na samém začátku, přijali jsme oznámení a prověřujeme všechny okolnosti,« uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

Nemocnice skomírá

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25 000 obyvatel Frýdlantského výběžku.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 10 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2018-12-02 17:08
To je ta Havlova,Klausova a dalších"hrabáčů" společenského
majetku privatizace, tedy rozkradení těžce vydřeného majetku lidem
tohoto státu. Jen tak dál ""elito "" této země!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.