Ministerstvo spravedlnosti ve Vyšehradské ulici na Novém Městě (Praha 2). Ilustrační foto - wikimedia commons

Státní správa zeštíhlí, většinou o mrtvé duše

Počet míst ve státní správě se od počátku příštího roku sníží asi o 860. Nepůjde o masové propouštění, dvě třetiny těchto míst jsou nyní neobsazené. Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého jde přesto o největší redukci od doby platnosti služebního zákona.

Tento krok schválila vláda. »Celková redukce o zhruba 860 míst se logicky promítá i do změny struktury dotčených úřadů,« uvedl Postránecký. Většina rušených míst je řadových, změny se však dotknou i některých vedoucích či náměstků. Největší změny čekají podle Postráneckého ministerstvo spravedlnosti, náměstků se dotknou i na zemědělství či obraně.

Na ministerstvu spravedlnosti nyní působí čtyři náměstci. Od příštího roku jeden náměstek ubude, zbývajícím se oblasti jejich působení upraví. »V rámci systemizace přistoupíme na ministerstvu obrany pouze k dílčím změnám a počet náměstků zůstane nezměněn. Důležité je, že snížení počtu míst neohrozí řádný výkon resortních agend a přitom by mělo přispět k zefektivnění výkonu jednotlivých činností,« uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Zemědělství podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) slučuje dvě sekce, změny se dotknou řádově 70 lidí. »Bude o jednoho náměstka míň, vytváříme si prostor, abychom mohli do budoucna udělat náměstka pro EU,« uvedl. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že opatření se týká 119 míst v jejím resortu a v podřízených organizacích. »Využili jsme to ke zefektivnění fungování našeho úřadu, spojujeme nějaké sekce, posilujeme sekci fondů EU o problematiku EU,« uvedla.

Relativní změna

»Snižování počtu státních úředníků je dokonce ve zprávě k návrhu státního rozpočtu. Je to krok nutný, dlouhodobě se po něm volalo, ale rozhodně výsledkem není žádná absolutní úspora. Pouze relativní změna struktury zaměstnanosti ve veřejné správě,« reagoval pro náš list místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu, a také člen rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM). Realita podle něj bohužel není tak malebná, jak prohlašuje vláda, která slíbila, že bude likvidovat mrtvé duše, současně však tvoří nová místa. Většina papírových, dlouhodobě neobsazených míst se sice škrtne z tabulek, což podle Dolejše ještě neznamená, že se tím výrazně ušetří.

Dolejš poukázal i na to, že místa byla prázdná, ale peníze získané díky mrtvým duším se podle jeho slov rozpouštěly platově na jiné lidi. »A mezitím několik tisíc úředníků přibylo. Takže bilance je přesně opačná, tzn., že zaměstnanců ve veřejném sektoru, a speciálně na centrálních úřadech, přibývá,« zdůraznil komunistický poslanec.

Celkově i po připravované redukci zbude na státních úřadech 77 812 míst.

Kvůli sčítání lidu posílí statistika

Změny podle Postráneckého logicky přinesou úspory. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) státní rozpočet počítá se zrušením celkem 1300 míst na státních úřadech a úsporou 3,4 mld. Kč.

»Obecně je dobrá zpráva, že snižujeme počty úředníků, původní cíl byl ambicioznější. Vy víte, že v návrhu státního rozpočtu se počítá se snížením o nějakých 1300, to jsou věci, které ještě v průběhu roku budeme dotahovat,« řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Kvůli blížícímu se sčítání lidu naopak posílí Český statistický úřad.

Postránecký také uvedl, že na jednání vlády navrhl změnu materiálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv se vytvoří šest nových míst, dalších osm vznikne díky vnitřním přesunům v rámci ústavu.

Největší změny od roku 2015

Poslední výraznější změny provedl loni před koncem roku první, tehdy jednobarevný kabinet Andreje Babiše (ANO), který nezískal důvěru. Za zrušení 14 sekcí, 23 služebních a 50 pracovních míst na ministerstvech a úřadu vlády si vysloužil kritiku opozice. Několik dalších menších změn schválila vláda v průběhu letošního roku. Postránecký uvedl, že změny jsou největší od roku 2015, kdy se začal aplikovat současný zákon. »Proti stávajícímu stavu je to první takovýto výrazný krok,« konstatoval. Ve srovnání s celkovým počtem systemizovaných míst jsou však přesto změny poměrně malé.

Podle služebního zákona smí kabinet tak rozsáhlé změny provádět jen k 1. lednu. Od roku 2015 počet míst ve státní správě každoročně stoupal. Za čtyři roky vzrostl podle zprávy ministerstva vnitra zhruba o 3200. Letos v lednu tak bylo na ministerstvech a v ústředních správních úřadech přes 78 500 systemizovaných míst.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 18 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2018-11-30 08:18
Takže rozkrádání peněz ze státního rozpočtu bez odpovědnosti a za
přímé podpory státu, jeho vlády a bez reakce orgánů, které po celou
dobu existence tohoto režimu se na soustavném rozkrádání podíleli.A
nyní by chtěli vítězně prohlašovat, jak umí vybírat daně.Nemají v
sobě ani špetku studu.Občané, kopejte tu verbeš hodně špicatými
boty přímo do zadků!!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.