Budova Ministerstva práce a sociálních věcí (s oranžovou střechou), pohled od Vltavy. FOTO - wikimedia commons

Ministerstvo odvrací hrozbu kolapsu dávkového systému

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) prodlouží smlouvu se stávajícím dodavatelem informačních systémů pro vyplácení dávek. Nový informační systém pro vyplácení dávek totiž stále není plně funkční. Stínová ministryně práce KSČM Hana Aulická Jírovcová rozhodnutí resortu chápe, situací by se podle ní měla vážně zabývat koaliční rada.

Záměr ministryně prodloužit kontrakt se společností OKsystem vzala koaliční vláda na vědomí. »MPSV využije možnost opce a prodlouží podporu systému ze strany OKsystemu,« řekl po jednání kabinetu novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) bude prodloužení kontraktu na příštích 24 měsíců stát zhruba miliardu korun. Vzhledem k tomu, že nové dávkové systémy ještě nejsou plně funkční, využití opce na pokračování smlouvy se společností OKsystem umožní podle Maláčové výplaty dávek do doby, než budou připravené. Smlouva bude do konce roku 2020, dá se ale vypovědět dříve.

»Rozhodnutí ministryně práce chápu, protože pokud chtěla zabránit kolapsu dávkového systému, nic jiného jí nezbývalo,« řekla našemu listu Aulická. I když je podle ní pravdou, že Maláčová řeší situaci, u jejíhož zrodu nebyla, nicméně problém IT na MPSV se nese už od minulého volebního období a ministerstvo mělo již dříve činit kroky, které by zabránily tomu, aby došlo k nynější situaci. »Celé to vnímáme jako velký problém, vidíme v tom velkou nekoncepčnost a nehospodárnost té části ministerstva, která mala tuto oblast celou dobu na starosti, což koneckonců dokazují i závěry kontroly NKÚ a podané trestní oznámení,« dodala Aulická. Proto je podle ní nejvyšší čas, začít urychleně jednat o stavu ministerstva v této oblasti a otevřeně o tomto problému hovořit. Aulická je přesvědčena, že problém již přesahuje možnosti resortu, Maláčová by se s tím tudíž neměla vypořádávat sama, a situaci by měla řešit nejen podáním informace na jednání vlády, ale na koaliční radě. »Ta by se měla zajímat o to, co se ohledně IT na MPSV děje, protože na to navazuje další legislativa např. e-neschopenky nebo karenční doba. Je třeba se ptát, proč je to v takovém stavu, kdo je za to odpovědný a měly by se také vyvodit určité důsledky,« míní Aulická. Na to, proč celá situace došlo tak daleko, se podle ní určitě budou ministryně ptát i členové sociálního výboru.

Protizákonný dodatek nebo konec dávek

Smlouva s OKsystemem na provoz, podporu a rozvoj systému vyplácení dávek měla původně vypršet na konci roku. Ministerstvo ji mohlo prodloužit na dva roky opcí, a to do konce letošního září. Termín nestihlo. S firmou se pak dohodlo na dodatku, který odsouvá termín pro prodloužení kontraktu do konce listopadu. »Je to dlouhodobá situace, v tuto chvíli potřebujeme zajistit funkčnost výplaty dávek nejen v příštím roce, ale do konce roku 2020,« řekla novinářům Maláčová. Doufá, že do konce roku 2020 už budou nové systémy nasazeny. »Zároveň je tam čtyřměsíční výpovědní lhůta, takže když se nám to podaří dříve, je možné to vypovědět,« konstatovala.

Ministerstvo práce mělo původně mít už od loňska nový propojený informační systém. O jeho vytvoření rozhodlo v roce 2014 vedení úřadu v čele s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD). Cílem bylo mimo jiné zbavit se závislosti na jediném dodavateli. Projekt měl stát zhruba 1,5 miliardy. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Smlouva s OKsystemem se kvůli tomu opcí prodlužovala už před dvěma lety. Dvouletý provoz vyšel asi na miliardu. Cena by měla zůstat stejná i v příštích dvou letech. Před opcí do konce roku 2016 platil resort OKsystemu za služby méně.

Postup vedení ministerstva už několik týdnů kritizují Piráti. Podle nich hrozí, že od nového roku nebude možné dávky vyplácet. Ministerstvo opakovaně ujišťovalo, že vyplácení pomoci potřebným není ohroženo. Podle Pirátů je dodatek, který umožňuje opci do konce listopadu, v rozporu se zákonem o zadávání zakázek. »Nyní stojí ministryně Maláčová před rozhodnutím buďto využít protizákonný dodatek a těšit se na soudní řízení, nebo přestat vyplácet dávky,« uvedl šéf sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti).

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.