Ultrapravicový politik Jair Bolsonaro. FOTO - Wikimedia commons

Brazílie ve válce s udržitelným rozvojem

Brazílie ve středu oznámila, že v roce 2019 nebude hostit klimatický summit COP25. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na brazilské ministerstvo zahraničí. Od počátku příštího roku se prezidentského úřadu ujme nedávno zvolený ultrapravicový politik Jair Bolsonaro, který je znám mj. i svými »ropáckými« (jako má např. Donald Trump) názory na ekologii.

»Vzhledem k rozpočtovým omezením... a přechodnému procesu kvůli nástupu nového kabinetu, který se funkce ujme 1. ledna 2019, je brazilská vláda nucena stáhnout svou nabídku, že bude hostit COP25,« uvedlo v komuniké brazilské ministerstvo zahraničí.

Brazilské ministerstvo s oznámením přišlo jen několik dní po začátku klimatického summitu COP24 v polském městě Katovice. Další globální konference o klimatu se měla konat v listopadu 2019 a Brazílie byla jediným kandidátem, který ji měl hostit.

Bolsonaro před měsícem jmenoval šéfem brazilské diplomacie Ernesta Araúja. Ten se netají obdivem k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a v úterý v deníku Gazeta do Povo odsoudil »klimatický alarmismus«.

»Je to politováníhodné, ale nikoli překvapující, že brazilská vláda stáhla svou nabídku COP25 hostit... Postavil se proti tomu patrně tým zvoleného prezidenta, který už několikrát vyhlásil válku strategii udržitelného vývoje,« uvedla v komuniké organizace Observatório do Clima, síť neziskových organizací se sídlem v Brazílii.

Budoucí brazilský prezident už během své kampaně skandálně sliboval, že sloučí (neekologické) ministerstvo zemědělství s resortem ekologie.

»Zpátečník« Bolsonaro se podle ČTK také nechal slyšet, že Brazílie, kde se nachází 60 % Amazonského pralesa - »plic planety«, by za určitých podmínek mohla odstoupit od pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Minulý rok od smlouvy odstoupily Spojené státy. Trump zrušil americké závazky s odůvodněním, že pařížská smlouva poškozuje rozvoj amerického průmyslu a znevýhodňuje USA oproti dalším zemím, jako jsou Čína nebo Indie.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.