Krymský most. FOTO - wikimedia commons

Moskva podezírá Západ z podílu na provokaci

Ukrajina účelově obvinila Rusko, že úmyslně blokuje ukrajinské přístavy v Azovském moři, aby dále vystupňovalo napětí a destabilizovalo region. Kreml to vzápětí popřel, nicméně dodal, že plavbu Kerčským průlivem může mařit špatné počasí.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vybídl NATO, aby do oblasti vyslalo své lodě. Kyjev by také rád, kdyby Turecko uzavřelo ruským válečným lodím úžinu Bospor. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ke klidnému přístupu k rusko-ukrajinskému sporu, nicméně usoudila, že odpovědnost za zhoršení situace nese ruský prezident Vladimir Putin, a hájila sankce proti Rusku.

Zdůraznila, že Ukrajinci zadržení při víkendovém incidentu Ruskem musí být propuštěni a není možné je nutit k doznání. O problému chce Merkelová jednat s Putinem na nadcházejícím summitu zemí G20 v Argentině. Podobné plány má i turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan, snažící se připsat si nějaké pozitivní politické body, takže hodlá vystupovat jako zprostředkovatel mezi Moskvou a Kyjevem.

Ilustrační foto - wikimedia commons

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem se stupňuje od nedělního incidentu u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami po vplutí do ruských výsostných vod a nereagování na ruské varování.

Průliv volný

Kreml ukrajinská obvinění popřel a ujistil, že Kerčský průliv je otevřen plavbě, a to i ukrajinským lodím. »Nevím o tom, že by nyní platila nějaká omezení. Naopak víme o tom, že Kerčský průliv funguje normálně,« řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Rusko ohlásilo další posilování svých obranných kapacit na Krymu. U města Džankoj, asi 30 kilometrů od hranic s Ukrajinou, je už v bojové pohotovosti čtvrtá jednotka protivzdušné obrany s raketami S-400; další střeží Sevastopol, Feodosiji a Jevpatoriji. A příští rok chce Rusko u Sevastopolu zahájit výstavbu nové radarové stanice včasného varování před raketovým útokem, uvedla agentura Interfax. Nový radar typu Voroněž-M je schopen odhalovat kosmické objekty, rakety a střely s plochou dráhou letu.

Ve vazbě i špion

Ruský soud v krymském Simferopolu ve středu poslal do vazby zbylých devět ukrajinských námořníků zadržených minulou neděli při incidentu v Kerčském průlivu. Patnáct jejich druhů soud na dva měsíce poslal do vazební věznice už v úterý. Tři z nich jsou se zraněními hospitalizováni ve vojenské nemocnici v Kerči.

Jako poslední byli vzati do vazby kapitán vojenské lodi Berďansk Denys Hrycenko a kapitán vlečné lodi Jany Kapu Oleh Melnyčuk. Ve vězení je rovněž důstojník ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Drač. Celkem tak ruský soud poslal do vězení všech 24 zadržených Ukrajinců.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin prohlásil, že Ukrajina považuje vězněné námořníky za válečné zajatce (mezitím vyhlásila válečný stav), a tudíž se na ně vztahuje ženevská konvence z roku 1949, nikoli ruské zákony. O tomto stanovisku podle Klimkina Ukrajina informovala příslušné mezinárodní organizace a všechny své zahraniční partnery.

Ruská ombudsmanka na Krymu Ljudmila Lubinová agentuře Interfax řekla, že s internovanými Ukrajinci je v trvalém kontaktu. Je prý o ně dobře postaráno, jsou v teple, mají co jíst a pít a na žádnou šikanu si nestěžují.

Za vším hledej »demokraty«

Některé západní státy se mohly podílet na přípravě ukrajinské provokace v Kerčském zálivu. V moskevské televizi to ve středu večer podle ČTK řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. O které státy by mohlo jít, neuvedla.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 54 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2018-12-01 10:06
Nic nového, komunisti jsou pátou kolonou ruského imperialismu už od
třicátých let minulého století.
tomasklima162
2018-11-30 16:53
To jsou věci. Kdyby Marx viděl, jací jsou dnes z komunistů zapálení
imperialisté, tak by si na protest určitě nechal oholit fousy.
jiri.suchanek
2018-11-30 09:25
Mně celá ta věc přijde nejasná. Ale Ukrajina a Rusko vždycky tak
nějak patřily k sobě, jejich jazyky si jsou velmi podobné asi jako
čeština a slovenština. Myslím si ale, že kdyby se Porošenko staral
spíše o ekonomiku vlastní země než o její členství v NATO, nemuselo
k té nechutné situaci dojít. I k zabrání Krymu došlo až poté, co se
torpédoborce NATO začaly producírovat v Černém moři.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.