Rok 2015 – globálně nejteplejší rok v historii (od roku 1880; bez ještě teplejšího roku 2016) – barvy indikují teplotní nenormálnosti (NASA/NOAA, 20. ledna 2016). FOTO - wikimedia commons

Hrozí nárůst globální teploty až o pět stupňů

Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek byl čtvrtým nejteplejším rokem od začátku měření v polovině 19. století a 20 nejteplejších roků bylo zaznamenáno během posledních 22 let.

V roční zprávě o stavu klimatu to uvedla Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN. WMO upozornila, že odhadovaná míra oteplování výrazně překračuje vytyčené cíle.

Pařížská dohoda z roku 2015 si za cíl klade udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Upozorňuje na to, že už oteplení o 1,5 stupně by mělo závažné následky.

»Koncentrace skleníkových plynů jsou znovu na rekordních úrovních a pokud bude stávající trend pokračovat, budeme možná svědky zvýšení teploty o tři až pět stupňů Celsia do konce století,« řekl generální tajemník WMO Petteri Taalas. »Pokud (navíc) vytěžíme všechny známé zdroje fosilních paliv, nárůst teploty bude o hodně vyšší,« varoval Taalas.

Uplynulé čtyři roky byly podle WMO nejteplejší od začátku záznamů v polovině 19. století. Letošek pak má být podle předběžných analýz čtvrtým nejteplejším zaznamenaným rokem.

WMO kromě toho odhaduje, že během příštích tří měsíců s pravděpodobností 75-80 % nastane meteorologický jev El Niño. Ten vždy po několika letech vyvolává sucha v tropech a mimo jiné snižuje kapacitu lesů vstřebávat skleníkový plyn oxid uhličitý (CO2). Pokud El Niño nastane, bude rok 2019 ještě teplejší než tento, upozorňuje WMO.

Proti klimatické změně

Šestnáct evropských prezidentů a premiérů vyzvalo proto před týdnem ve společném prohlášení k výrazně většímu úsilí v boji proti klimatické změně. V čele výzvy stojí podle agentury AP »zelený« rakouský prezident Alexander Van der Bellen a podle agentury DPA prohlášení podepsal například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Český podpis pod apelem ovšem chybí...

Výzvu podepsali také šéfové států a vlád z Finska, Řecka, Islandu, Irska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Nizozemska, Portugalska, Švédska, Švýcarska, Slovinska, Maďarska a Kypru.

»Klimatická krize dělá starosti nám všem,« stojí v prohlášení. Globální oteplování představuje »vážné ohrožení míru a stability na celém světě«, stojí v apelu, který v 15 bodech popisuje současnou kritickou situaci.

»Využijme rozmanitých možností a přijměme opatření k boji proti změně klimatu a k utváření pozitivní budoucnosti. Zanechejme po sobě svět, na němž bude našim dětem a budoucím generacím stát za to žít,« vybídli státníci.

Popudem k výzvě je podle ČTK nadcházející klimatický summit v prosinci v polských Katovicích. Na něm se má mj. jednat o podrobnostech naplňování pařížské klimatické dohody a o financování opatření na ochranu podnebí.

»Apelujeme na mezinárodní společenství a na všechny partnery pařížské klimatické dohody: Konejme společně, rozhodně a rychle s cílem zastavit globální klimatickou krizi,« stojí ve výzvě.

Od této neděle do 14. prosince budou v Polsku jednat zástupci zemí celého světa o finalizaci rámce pařížské dohody z roku 2015 a o stanovení nových ambicióznějších cílů pro rok 2025. Přestože ani závazky, které v Paříži podepsalo více než 190 zemí, k naplňování zatímních cílů zjevně nestačí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


M.Dedek123
2018-12-01 08:27
Řešení problému globálního oteplování je známé. Smutnou
skutečností je, že stávající globální mocensko-politické struktury
nejsou schopné toto řešení důsledně realizovat. Ve výrobě,
výzkumu, vědě a v dalších oblastech se rychle a úspěšně vyvíjejí
velké globální organizace. Naproti tomu vývoj globální
mocensko-politické struktury stagnuje. Je nejvyšší čas začít
efektivně omezovat příčiny oteplování atmosféry, ale stávající
mocensko-politické struktury to nejsou schopné realizovat a podobně tomu
je i při řešení mnoha dalších závažných globálních problémů
lidstva. Jedna z možných cest k vytvoření celosvětové
mocensko-politické struktury, která budou schopná efektivně realizovat
nejen opatření proti oteplování atmosféry, je uvedena v článku
OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA -
http://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.
html Dosažená úroveň rychle se vyvíjejících výrobních
prostředků a poznání je v příkrém rozporu s chaoticky se měnícími
a v podstatě stagnujícími organizacemi mocensko-politických struktur.
Důsledkem toho je, že budoucnost lidstva se předvídá podobně jako se
předpovídá počasí. Je nejvyšší čas vytvořit globální
mocensko-politickou organizaci, která bude centrálně řídit vývoj
celého světa. Tato globální mocenskopolitická struktura bude mít
předpoklady a podmínky pro systematické a cílevědomé plánování
budoucnosti lidstva v globálním měřítku. Lidstvo bude do budoucnosti
kráčet demokraticky zvolenou cestou, tj. cestou, kterou si bude přát
většina pozemšťanů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.