Obdivuji se, obdivuji...

Co je typické pro současný svět? Nebo problém se týká jen České republiky? Že když se cokoli týká NATO, pak i kdyby šlo o mnohonásobnou lež nebo nevyjasněnost, která musí být teprve rozřešena, najednou ztrácíme sebejistotu. Naposledy nás o tom přesvědčil pan ministr Petříček, když – zřejmě podle pokynu pana Pocheho, svého osobního poradce – nechal ke kauze »Kerčský záliv« rozhodnutí na velitelství Aliance a vlastně i na Evropské unii. Na tzv. jednotném postupu. Přitom v Bruselu, ač mají minimum skutečných vyhodnocených informací, se už mluví o dalších sankcích, o dalším potrestání Ruska. Jak ho však potrestat, zatím nikdo neví. Mluví se jen (Merkelová) o největších sankcích, jaké tu ještě nebyly, což beze sporu poškodí spíše ekonomiky členských zemí než Ruské federace. Je ovšem jasné, že všechny sankce se nechají obejít tak, jak se děje dnes. Jen Česko zřejmě jako jediné je dodržovalo. Ostatní země dál dovážejí a vyvážejí své výrobky na východ, jak o tom štěbetají vrabci na střeše, a neděje se nic.

Kauza »Kerčský záliv« vzápětí měla jediné vysvětlení, které potvrdili ve středu nejvyšší představitelé Spojených států, i když o postoji USA nebylo pochyb. Zavinilo ji údajně Rusko. Ono zajalo vojenské lodi Ukrajiny, ono je napadlo, a pak dokonce dvanáct či kolik námořníků vsadilo do vězení. Při tom zmíněné ukrajinské lodě odtáhlo do svých přístavů, a možná dokonce si je přivlastní. Jen tvrdá ruka Západu tomu dokáže zabránit. Porošenko, tedy ukrajinský prezident, se bát nemusí, má za sebou celou Alianci, ať už udělá cokoli.

Nevím, kde je pravda v onom »Kerčském problému«. Možná, že se skutečně ruská pohraniční stráž rozhodla si to s ukrajinskými bojovými loděmi vypořádat. Možná, že ji rozčílilo, že vojenské ozbrojené lodě si vynucovaly průjezd průlivem. Možná, že naopak šlo o provokaci ukrajinského prezidenta, který potřeboval body pro nastávající prezidentské volby. Možná, že ruské velení čekalo na příležitost ukázat Ukrajincům, »zač je toho loket«, a využilo příležitosti. Možná, že akce byla naplánována za mořem, aby mohlo Rusko být zase potrestáno, aby už konečně pocítilo tlak »světového společenství« a podřídilo se. Možná, že dvojí pojetí pobřežních vod či ukrajinský výklad pobřežních vod v tomto úseku se liší od ruského. Možná, že šlo o pokus, jak znovu zmezinárodnit problém Krymu, a když ten není a nebude už ukrajinským, alespoň tím, že si přivlastní vody kolem něj.

Je jistě řada vysvětlení. Nebo spíš domněnek. Přiklonit se k některé bych se neodvážil. O to víc se obdivuji těm, kteří už po několika hodinách věděli, že vina je na Rusku.

Milan ŠPÁS


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 72 hlasů.

Milan ŠPÁS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-12-02 17:00
Fašisti, ti skuteční s krvavými prackami byli , jsou a budou na
Západě v "kurzu". Protože účel, ukrást co se dá je mu
bytostně vlastní. Tím "Západem" myslím majetkovou a jí
podřízenou politickou věrchušku. Ne občany. Ti jsou pouze
ublbnutelní.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.