Polský prezident Andrzej Duda za události v Kerčském zálivu odsoudil Rusko. FOTO - wikimedia commons

Polský novinář v šoku. Netušil, co uslyší

Polský novinář se vypravil na nádraží, aby se zeptal Ukrajinců, kdo zavinil takzvaný kerčský incident, při němž ruská bojová plavidla zajala ukrajinská, která vjela do ruských výsostných vod. Uvedl, že z odpovědí byl v šoku.

Po nedávném incidentu v Kerčském průlivu odsoudili Rusko polská vláda, polský prezident Andrzej Duda, představitelé EU včetně hlavy Evropské rady Donalda Tuska a Rada bezpečnosti, napsal Patrik Osovski na serveru Wiadomosci.wp.pl. Není to zcela přesné, Rada bezpečnosti se při posuzování incidentu rozdělila na dva tábory. Ovšem jde o »zjednodušení« obvyklé pro »režimní žurnalistiku«, která Rusko vždy označuje za viníka čehokoliv. Novináře ale nejvíc zajímalo, co si o tom všem myslí Ukrajinci. Očekával, že »vlastenecky« odsoudí Rusko. Vypravil se na autobusové nádraží ve Varšavě, aby se zeptal. Každých pár minut odtud odjíždí spoj na Ukrajinu, nebo z ní přijíždí.

Otázka pro Ukrajince

Otázka zněla: »Kdo je vinen? Putin, nebo Porošenko?« »Těžko říci,« odpověděl Andrej ze Lvova. »Asi Porošenko. Neznám podrobnosti, navíc je to spojeno s politikou. Ani nemám čas se o to zajímat.«

»Je možné, že si začala Ukrajina. Přesně známo to není, zadrželi lodě, naši se měli bránit. Nevím. Nic pro to neudělali,« prohlásila jedna ze dvou Ukrajinek, které novinář také položil svůj dotaz. Druhá doplnila: »Podle nás je to spojeno s blížícími se volbami. Až bude po nich, vše se uklidní.«

Na další kladení otázek neměl Osovski sílu, přiznal, že se dostal do stavu šoku. Kde se bere takový vztah našich východních sousedů k vlasti? napsal. Možná je jejich vláda tak špatná, že nevidí možnost zlepšit svůj život? Možná nemají alternativu, koho volit?  Poměrně silná slova autor vzápětí »konstruktivně obrátil«: Je ruská propaganda skutečně tak silná, že Ukrajinci věří pohádkám Vladimira Putina? Nevím, ale každá varianta je poměrně pesimistická, napsal polský režimní novinář.

Ohlasy čtenářů

Tím jeho stať skončila. To nejzajímavější je však umístěno pod ní. Jde o ohlasy čtenářů, které bývají u serverů obvyklé. Tady jsou některé z nich:

Putin ukazuje zuby všem agresorům. USA hledají válku, připravují k ní Ukrajinu i Polsko. Pomáhá jim politika PiS (polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost), což nás (Polsko) přivede ke katastrofě.

Velmi často přijíždějí Ukrajinci do Polska, aby se vyhnuli povolávacímu rozkazu tím, že si najdou práci (uznávaný důvod odkladu vojenské služby). To jen dokazuje, že nehodlají bojovat za Porošenka, jak by chtěli jeho »sponzoři«.

Východní Ukrajina by uvítala ruské tanky, nemůže se jich dočkat, chce se osvobodit od kyjevského režimu.

Ukrajinci se necítí spojeni s režimem. Silný režim by byl nepředpověditelný, jde o umělý stát, který se dřív nebo později obrátí proti nám (Polsku).

V ohlasech se objevily i požadavky na připojení západní Ukrajiny k Polsku. Podle autora ohlasu by se tak západ Ukrajiny dostal do Evropské unie, východ by měl být připojen k Rusku, protože to tamní obyvatelé chtějí.

Komentář k článku přidala i Taťana Montjanová, známá ukrajinská lidskoprávní aktivistka. »Oni (Ukrajinci v Polsku) jsou otevření, protože utekli z tohohle ´domu bláznů´, mohou se zabývat svým životem. Vlastenectví není nijak spojeno s tou ´přechodnou bandou´. Vlastenci jsou naopak ti, kdo ji nepodporují. Vlastenci prostě nechtějí rozvrat a zmar své země,« komentovala Montjanová.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 93 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2018-12-02 19:24
Mám podobné zkušenosti,jako novinář Osovski.S pár Ukrajinci se znám
a všichni svorně tvrdí,že za zlem,které v jejich vlasti panuje,stojí
fašistický ukrajinský režim.
hajek.jiri51
2018-12-01 16:40
Prostí lidé v tom mají jasno vždy. Chtějí mír, pr8ci a klid. Je jich
většina. Dají se ale zviklat Sliby a naletět na lži. Je jich určitě
většina. Jsou ovšem relativně bezbranní a mají zábrany. Ten zbytek
který se dere ke korytům a moci a který je nemá, to zneužívá ve
svůj prospěch lžou a slibují. Pak jsou tu slouhové a psychopati. Ti
odvádějí za ty první, kterými by se chtěli stát, marně, veškerou
hlavně špinavou práci. Slouhové vědomě a vypočítavě třeba za
mastný žold,v mainstreamových i jiných médiích a ti ostatní
vyřvávají na ulicích, házejí vejci po prezidentech , hází květiny
prezidenta od pomníků do odpadkových košů, dělají zkrátka
špinavou práci a to většinou zcela zadarmo, někteří dokonce z
přesvědčení. To jsou ubožáci nebo, tvrději hlupáci. Ti jsou ochotni
i zabíjet. Takto to fungovalo, za otrokářství i feudalizmu, funguje
taky za kapitalizmu. Jen prostředky jsou, doba od doby, rozdílné. Jsou
to ale pořád ty samé kalhoty, pouze poklopcem dozadu nebo naruby.
Prokopic.Karel
2018-12-01 13:21
Prostý Ukrajinec má jasno: Ryba smrdí od hlavy. A to se na nešťastné
Ukrajině znovu VELMI NEGATIVNĚ projevilo. Prošenko? Předvolební
snaha získat body před prezidentskými volbami, A TO ZA KAŽDOU CENU.
Pokud nemáte sklerózu, tak si vzpomenete, že docela
nedávno ještě Prošenko tvrdil, že do prezidentských voleb
nepůjde...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.