Ilustrační foto - wikimedia commons

Němcům selhal vládní letoun. Opět

Spolková kancléřka Angela Merkelová odletěla na summit skupiny G20 do Buenos Aires až ráno, a to linkou španělské společnosti Iberia z Madridu.

Německý vládní speciál, jímž vyrazila Merkelová do Argentiny ve čtvrtek, se totiž musel kvůli technické závadě vrátit do Německa. Vládní airbus, kterým německá delegace ve čtvrtek večer zamířila z Berlína do Buenos Aires, se musel zhruba po hodině letu nad Nizozemskem obrátit a přistál na letišti u Kolína nad Rýnem. Média v noci uvedla, že letadlu přestal fungovat komunikační systém. Merkelová přenocovala v Bonnu a časně ráno delegaci německý letoun dopravil do Madridu.

Agentura DPA uvedla, že chyba byla možná v elektronické rozvodné skříni, která v letounu řídí mimo jiné i rádiové spojení. Tato závada je v letecké dopravě považována za velmi vzácnou a nebezpečnou, uvedl server Spiegel Online.

Spolková kancléřka Angela Merkelová. FOTO - Haló noviny

Piloti vládního speciálu se rozhodli cestu do Jižní Ameriky přerušit a vrátit se zpět do Německa. Nouzové přistání na letištích v Amsterodamu či Londýně nebylo podle německého serveru kvůli nefunkčnímu systému možné. Nakonec se pilotům podařilo spojit se s řízením letového provozu satelitním telefonem a naplánovat přistání na letišti mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem.

Let z Madridu do argentinské metropole trvá téměř 13 hodin, kancléřka proto nestihla plánovaná bilaterální jednání včetně těch s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem.

DPA připomněla, že se nejedná zdaleka o první problém německé vládní letky. Před pár dny měl potíže s letadlem na cestě po Africe německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Už na konci letošního června nemohl prezident kvůli závadě na stroji včas vyrazit na cestu do Běloruska. Problémy mělo v polovině října i letadlo Konrad Adenauer, jímž ve čtvrtek letěla Merkelová: vicekancléř Olaf Scholz se kvůli hlodavcům, kteří stroj poškodili, musel minulý měsíc z Indonésie vracet běžným linkovým letem.

(čtk)

Popisek:

Německá kancléřka Merkelová vystoupila z vládního letounu na letišti u Bonnu téměř osaměle, čekalo ji přenocování v hotelu a včera dlouhá cesta spojem společnosti Iberia.

FOTO – ČTK/AP


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2018-12-01 17:05
Jestli tomu rozumím, tak německá letadla jsou plná hlodavců potažmo
myší? Asi jako německé obchodní řetězce?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.