Ilustrační FOTO - Pixabay

Rodit bez lékaře? Ano, ale pod dohledem!

Volání některých rodiček a porodních asistentek po alternativě k porodu v klasické porodnici bude možná vyslyšeno. V prvních nemocnicích se už připravují Centra porodní asistence, kde bude možné rodit bez lékaře. Bude ale k dispozici při komplikacích.

Nejdál je příprava v pražské Nemocnici Na Bulovce, kde vznikají dva takové apartmány. Jedná se i s Apolinářem či nemocnicemi v Brně a Olomouci. Novinářům to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová. »Komunikujeme i s ostatními nemocnicemi, jak ony se dívají na možnost takové přeměny,« uvedla Šteflová.

Nové prostory by podle ní měly umožňovat porod vedený porodní asistentkou, kde by byl lékař-porodník přítomný jen v případě problémů. »V poměrně krátké době lze udělat prvotní změny, ale je to o investicích,« dodala bez upřesnění, kdy by měla být nová možnost porodu dostupná. Problém vidí Šteflová i v personálním zabezpečení nových oddělení.

Zřizování porodních center v nemocnicích vidí jako přijatelné řešení také stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. »Vznik Center porodní asistence zřizovaných přímo v nemocnicích, kde by bylo možné rodit bez lékaře pouze s porodní asistentkou, je přijatelným kompromisem mezi pro mě nepřijatelnou snahou o legalizaci domácích porodů a zřizováním porodních domů, které jsou pro zdraví matky i dítěte rizikové, a mezi někdy zbytečně odosobněným porodem v nemocnicích,« řekla našemu listu.

Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

Oprávněné obavy lékařů

Připomněla, že porodní domy je možné zřizovat v České republice již od roku 2012. Fakticky jsou ale podmínky pro jejich vznik nastaveny natolik náročně, že jako soukromá zdravotnická zařízení pro možnost porodu bez lékaře vlastně nefungují. Musí mít například vlastní porodní sál jako v nemocnici, lékaře porodníka připraveného zasáhnout do pěti minut a možnost převést rodičku na sál do nemocnice za 15 minut.

Názory na porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři. Jejich obavy Marková považuje za oprávněné. »Vzhledem ke stále narůstajícímu věku rodiček, a tím i větším možnostem porodních a poporodních komplikací, kdy se může i původně očekávaný bezproblémový porod změnit v rizikový, považuji obavy lékařů-porodníků za naprosto oprávněné,« vysvětlila.

Především porodní asistentky často argumentují tím, že porodní domy jsou v zahraničí zcela běžné a pro systém zdravotnictví levnější. »Ve skutečnosti takto v Rakousku, Německu, Francii, Anglii či Kanadě rodí pouze 1-2 % žen a o náklady se v některých zemích musí podělit rodičky se systémem zdravotnictví, například ve Francii dokonce ze dvou třetin,« oponuje Marková.

Důležitá bude osvěta

Zcela namístě podle ní není ani další argument porodních asistentek, že porody pod jejich vedením mají jednodušší průběh, méně často se nastřihává hráz a nemusejí se tak často podávat léky tišící bolest. Marková v této souvislosti připomněla, že do porodních domů směřují pouze ženy, u kterých se předpokládá bezrizikový porod. »Věřím, že pokud tato centra v nemocnicích skutečně vzniknou, umožní maminkám co nejpříjemnější porod a zároveň zajistí veškerou nejmodernější zdravotnickou péči jim i novorozencům,« uvedla.

Za důležité považuje také zajištění co nejlepší vzájemné komunikace mezi matkami a zdravotnickými pracovníky tak, aby děti byly co nejdéle kojeny. »Ministerstvo nyní musí vytvořit materiální, lidské, metodické i vzdělávací podmínky pro vznik avizovaných Center a začít i s osvětou v nemocnicích, u zdravotnických pracovníků a mezi budoucími rodiči,« dodala stínová ministryně.

Nepodceňovat kojení

Na důležitost prvního kontaktu matky s dítětem po porodu a podporu kojení upozorňují také odborníci. »V České republice od roku 2003 klesá podíl plně kojených dětí při odchodu z porodnice. Přitom od lékařů i z výzkumů víme, že nekojení či krátké kojení má výrazné dopady na zdraví dítěte i matky,« uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková.

V současné době se doporučuje do šesti měsíců věku dítěte, pokud je to možné, výhradně kojit a spolu s příkrmy s kojením pokračovat až do dvou let.

Na úrovni vlády se problematikou porodní péče a kojení zabývá pracovní skupina při Radě vlády pro rovnost mužů a žen, která byla založena v roce 2014. Podle Šteflové vzniká na úrovni ministerstva zdravotnictví metodika podle doporučení Světové zdravotnické organizace a UNICEF, která počítá i s větším zapojením porodních asistentek. Včetně jejich poradenství po propuštění z porodnice, které by mohlo být podle Šteflové hrazeno i z veřejného zdravotního pojištění.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 16 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.