Ilustrační FOTO - Pixabay

Senioři požadují lepší dostupnost zdravotní péče

Kvalitní a nejmodernější zdravotní péče je pro seniorskou populaci v některých regionech stále obtížně dostupná. Na včerejší mezinárodní odborné konferenci Zdravotní aspekty kvality života českých seniorů to uvedl předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Účastníci konference hodnotili plnění memoranda z roku 2013. »Shodli jsme se, že spousta věcí se splnila. Budou se valorizovat platby za státní pojištěnce a díky novele zákona o zdravotním pojištění se rozšířila placená lázeňská péče na 21 dní. Kromě toho začala aktivní podpora preventivních programů pro seniory, parlament například schválil hrazení očkování proti pneumokokům lidem starším 65 let,« zhodnotil uplynulé období Pernes. Za velký úspěch považuje také zrušení regulačních poplatků za návštěvu u lékaře. »Naším cílem vždy bylo, aby lidé dbali o své zdraví a chodili k lékaři. Poplatky šly podle našeho názoru přesně proti tomuto záměru a lidi od návštěvy lékaře odrazovaly,« podotkl Pavel Kalvach z Rady seniorů.

Další body memoranda se však podle Pernese splnit nepodařilo. Problém je zejména s dostupností zdravotní péče. »V sociální oblasti se pro seniory leccos podařilo, ale ve zdravotní oblasti toho zatím tolik není,« konstatoval. Chybí podle něj především ucelená strategie zdravotní péče pro seniory.

Následná péče je dražší než prevence

Diskutující se věnovali také síti praktických lékařů a jejich pravomocím, které označili za nízké. Jejich zvýšení by podle Pernese vedlo ke snížení náporu na specializovaná pracoviště. Jedním z pozitiv by mohlo být také snížení počtu předepisovaných léků pro konkrétního pacienta, se kterým souvisejí problémy s lékovými interakcemi. »Neustále se mluví o úsporách ve zdravotnictví a o cenách léků. Přitom nejvíc ušetříme, pokud nikdo nepředepíše pacientovi lék, který nepotřebuje. Naopak mu ještě může i škodit, protože už bere jiné léky, které se s tím nově předepsaným nemusí snášet,« řekl Josef Suchopár, statutární ředitel společnosti DrugAgency. Upozornil, že senioři jsou skupinou lidí, která je lékovými interakcemi a duplicitami ohrožena nejvíce.

Za důležité diskutující označili také posílení prevence. »Musíme hledat motivační programy pro praktické lékaře, aby svým pacientům aktivně doporučovali očkování. Následná péče o nemocné je totiž mnohem dražší než prevence,« uvedl Pernes. Kritizoval v této souvislosti novelu, kterou nyní projednává Sněmovna a která mění nynější systém distribuce léčiv. Nově by některé očkovací vakcíny pacienti nedostávali u lékaře, ale museli by si je vyzvedávat v lékárně. »Rada seniorů zásadně nesouhlasí s tím, aby se měnil dosavadní a osvědčený model distribuce vakcín přes lékaře, protože to povede ke snížení proočkovanosti seniorů,« varoval Pernes.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 17 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.