Summit G20 začal, ohlášeny protesty

Za mimořádných bezpečnostních opatření začal v Buenos Aires dvoudenní summit skupiny G20.

Vůdci nejsilnějších světových ekonomik jednají o obchodu i klimatických změnách. Na odpoledne (v noci na dnešek našeho času) je v argentinské metropoli svolána demonstrace odpůrců kapitalistické globalizace. Vláda už ve čtvrtek večer nechala uzavřít části Buenos Aires a mimořádná bezpečnostní opatření mají zůstat v platnosti až do neděle.

Argentina, která je první jihoamerickou zemí, které bylo uspořádání summitu G20 svěřeno, vybrala motto schůzky, jímž je Spravedlivá a udržitelná budoucnost. Ke skupině G20, považované za koordinátora světové ekonomiky, patří 19 zemí a Evropská unie. První summit se konal v roce 2008 ve Washingtonu. Do Buenos Aires byli jako hosté přizváni představitelé několika zemí, například Chile, Španělska a Nizozemska. Přítomni jsou také šéf Světové banky Jim Yong Kim, Christine Lagardeová, která řídí Mezinárodní měnový fond, a generální tajemník OSN António Guterres.

Do poslední chvíle se spekulovalo na téma bilaterálních setkání. Americký prezident Donald Trump nakonec z letadla, v němž mířil do Buenos Aires, odvolal schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zrušil rovněž formální bilaterální setkání s prezidenty Turecka a Jižní Koreje Recepem Tayyipem Erdoganem a Mun Če-inem.

Ohlášeno je Trumpovo jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, kterému by mělo dominovat téma vzájemného obchodu.

Dva dny před summitem do Buenos Aires dorazil saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, který ale nevyšel ze saúdskoarabského velvyslanectví. Podle pozorovatelů bude mít za zasedacím stolem nejpernější chvíle ze všech přítomných, jelikož většina účastníků se kloní k tomu, že nese odpovědnost za smrt novináře Džamála Chášukdžího. Bude se sledovat, kdo bude ochoten se s ním nejenom sejít, ale i potřást rukou. Setkání nevyloučil Erdogan či britská premiérka Theresa Mayová, Trump s ním ale nepočítá. Princ sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a indickým premiérem Nárendrou Módim, kterému nabídl saúdskou ropu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.