FOTO - Haló noviny

Sněmovna jde na rozpočet

Sněmovna bude na nadcházející schůzi schvalovat zejména návrh státního rozpočtu pro příští rok. Vrátí se i k závěrečnému hlasování o nové předloze o zpracování osobních údajů, která reaguje na unijní nařízení známé pod zkratkou GDPR. Ve finále je také například senátní novela, jež zvyšuje některým postiženým lidem příspěvky na péči.

Schůze Sněmovny začne zítra odpoledne. Po týdenní přestávce pro jednání výborů pak bude pokračovat od úterý 18. prosince. Návrh státního rozpočtu budou poslanci schvalovat ve středu 19. prosince. Před závěrečným hlasováním o zákonu jako celku budou rozhodovat o přesunech peněz uvnitř rozpočtu. Rozpočtový výbor už doporučil změny skoro za miliardu korun. Základní parametry rozpočtu včetně čtyřicetimiliardového schodku už poslanci měnit nemohou, Sněmovna je schválila už v říjnu v prvním čtení. Pokud dolní komora rozpočet pro příští rok schválí, poputuje rovnou k podpisu prezidentovi. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.

Návrhem rozpočtu se ale bude Sněmovna zabývat i o dva týdny dříve, tedy ve středu 5. prosince. Poslanci budou moci při jeho druhém čtení podávat další požadavky na přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami, případně uvnitř kapitol. Předpokládá se, že budou dohromady v objemu desítek miliard korun.

Rozpočet na příští rok počítá se schodkem 40 miliard korun, proti letošnímu schválenému deficitu je to pokles o deset miliard. Příjmy rozpočtu jsou plánovány na 1465,3 miliardy korun, výdaje na 1505,3 miliardy korun.

Vedle nového zákona reagujícího na nařízení GDPR poslanci v doprovodné předloze rozhodnou, zda a do jaké míry bude omezen zákon o svobodném přístupu k informacím. Lidé by nemohli podle tohoto zákona žádat podle vládního návrhu například o informace z trestních řízení. Před schvalováním je také například zrušení pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu, snížení sazby daně z přidané hodnoty na jízdné a doplnění pojmenování státního svátku 17. listopadu.

Hned v úvodu schůze bude Sněmovna hlasovat o čtveřici předloh, které jí vrátil Senát. Jde například o novelu, která by umožnila převést do návrhů státních rozpočtů peníze z takzvaného Fondu privatizace. Senát ji zamítl.

Ve druhém čtení by poslanci mohli projednat například vládní daňový balíček, jenž mimo jiné zavádí spotřební daň na zahřívaný tabák, a předlohu proti padělání léků. V úvodním kole by se měli zabývat vládními úpravami elektronické evidence tržeb.

Návrh programu prosincové schůze čítá 195 bodů. Nepředpokládá se, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 10 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.