FOTO - archiv

Obviní Netanjahua?

 

Izraelská policie v neděli doporučila obvinit premiéra Benjamina Netanjahua i jeho ženu Saru z korupce v souvislosti s vyšetřováním telekomunikační společnosti Bezeq.

Policie uvedla, že má pro to dost důkazů. Premiér je vyšetřován ještě v dalších kauzách a tyto skandály ohrožují stabilitu vlády, soudí izraelský tisk.  Kromě manželů Netanjahuových by podle policie mohlo začít také stíhání mediálního magnáta Šaula Eloviče a jeho ženy Iris.

V policejní zprávě stojí, že je Netanjahu podezřelý z přijetí úplatků a z konfliktu zájmů. Výsledek vyšetřování policie předala úřadu generálního prokurátora, který rozhodne, zda stíhání bude zahájeno.

Policie k závěru došla na základě výslechu 60 svědků. Získala informace, že v letech 2012 až 2017 premiér a jeho okolí zásadním způsobem a téměř denně zasahovali do zpravodajství serveru Walla, který spadá pod Bezeq. Snažili se prosadit texty i fotografie pro premiéra a jeho ženu příznivé a vyřadit ty negativní.

»Tento nejvážnější korupční případ neponechává prostor pro jakékoli pochybnosti: premiér obviněný z nejvážnějšího přečinu, jakého se veřejný činitel může dopustit, nesmí zůstat ve službě ani o minutu déle,« sdělila Tamar Zandbergová z opoziční strany Merec. Podle ní premiér nemá morální právo zůstat v úřadu a v Izraeli by se měly uspořádat předčasné volby. K rezignaci Netanjahua vyzvala i další opoziční politička Cipi Livniová.

Členové Netanjahuovy strany Likud ale premiéra podpořili a kritizovali policejního velitele Roniho Alšeicha, že nechal zprávu zveřejnit poslední den svého působení ve funkci. O Alšeichově nástupci se zatím nerozhodlo. Takzvaná kauza 4000 je třetí případ, v němž policie doporučuje zahájit premiérovo stíhání, píše list Haarec. Kauza Bezeq je ze všech tří případů, v nichž byl premiér vyšetřován, nejzávažnější. Dvě ostatní se týkají přijetí darů od přátel-miliardářů a dalšího ovlivňování médií. I v těchto kauzách policie doporučila premiéra stíhat.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2018-12-02 20:29
Konečně došlo i na Netanjahua.A jákoumal proč i čeští s hlavami
posypanými cukrem se předháněli,kdo je ten hlavní, kdo zapomněl jak
jeho "přátelé" v nedaleké minulosti. Má na mysli léta 38
až 45 min. století.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.