Ilustrační FOTO - Pixabay

Námraza zastavila vlaky

Ledovka ráno a dopoledne ztížila dopravu na řadě míst České republiky, největší problémy zaznamenal Pardubický, Olomoucký a Jihomoravský kraji. Námraza zastavila i vlaky.

Železničářům způsobila námraza na trolejích problémy hlavně u České Třebové na Orlickoústecku, kde museli kvůli tomu nahrazovat elektrické lokomotivy dieselovými. Část spojů na hlavní trati z Čech na Moravu v důsledku toho nabrala zpoždění v desítkách minut, jiné jezdily odklonem. Vedle Českých drah se zpoždění týkalo i soukromého dopravce RegioJet, který dokonce musel ranní spoj z Prahy do Košic odřeknout. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského byl po 10.00 elektrický provoz mezi Českou Třebovou a Zábřehem na Moravě obnoven.

Na ledovku by si na Orlickoústecku museli dát pozor i řidiči a obdobné varování platilo v Pardubickém kraji i pro Svitavsko. V regionech byly kvůli ledovce uzavřeny některé úseky silnic, například u Jevíčka, Křenova, Jaroměřic, Poličky, Trpína, Lanškrouna nebo Svitav, pod tíhou ledu se ohýbaly stromy nad vozovku v okolí Žamberku.

V sousedním Olomouckém kraji se ledovka vytvořila například na některých silnicích v okrese Šumperk, pokryla například silnici číslo 35 z Mohelnice na Moravskou Třebovou, kluzká silnice se stala ve stoupání neprůjezdnou pro vozidla těžší než 3,5 tuny.

V Jihomoravském kraji byly ráno největší potíže v částech Brněnska, Vyškovska a Blanenska, například na Drahanské vrchovině, kolem Tišnova, Černé Hory a Boskovic a místy i na Znojemsku. Autobusové linky tam měly až půlhodinové zpoždění a regionální vlaky do deseti minut. Problémy postihly i brněnskou městskou hromadnou dopravu, a to kvůli námraze na trolejích a zledovatělým vozovkám ve výše položených částech města.

Záchranáři od časného rána vyjížděli v kraji k několika nehodám. U Kobylí na Břeclavsku se srazila dvě osobní auta, z nichž jedno pak začalo hořet. Lehce se zranili tři lidé. Další dvě auta havarovala u Vavřince na Blanensku, jednoho zraněného odvezla sanitka do nemocnice.

Na Vysočině ledovka zasáhla zejména Žďársko, Třebíčsko a Havlíčkobrodsko, problémy mohou být i jinde. Zavřené jsou dvě silnice třetí třídy, a to mezi obcemi Police na Třebíčsku a Vysočany na Znojemsku a mezi vsí Hluboká a Radostnínem na Havlíčkobrodsku. Na více než 20 místech hasiči navíc odklízeli ze silnic stromy, které kvůli námraze popadaly. Popadané stromy uzavřely načas i některé silnice v Libereckém kraji, nejčastěji k nim hasiči vyjížděli na Semilsku a Českolipsku.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.