Pozor na Orbána a PiSku

Stále více českých (pseudo)vlastenců se vidí v politice současných vládních špiček v partnerských státech V4, zejména v Maďarsku a Polsku. Ale měli by být opatrnější. Zejména ti levicově zaměření. Orbán ani Kaczyňski totiž rozhodně nejsou následováníhodnými demokraty. Důkazem budiž i nejnovější kauzy z obou zemí.

Majitelé velké většiny maďarských provládních médií vložili svá aktiva do nadace, která se stane dominantním pravicovým mediálním konglomerátem v zemi - do Středoevropské tiskové a mediální nadace. Většina těchto médií patří spojencům Orbána nebo jimi byla v minulých letech založena. Některá z nich se změnila z relativně nezávislých na otevřené stoupence autoritářského premiéra.

Agnes Urbanová, analytička budapešťské společnosti Mertek Media Monitor, označila vznik nadace za bezprecedentní krok, po němž už bude sotva možné hovořit o svobodě tisku v Maďarsku. Takovou bude mít podle ní nový konglomerát vliv.

A v Polsku? Tamní zpravodajská televize TVN, vlastněná americkou firmou, si postěžovala, že čelí zastrašování. Stalo se tak poté, co prokuratura předvolala jejího kameramana jako podezřelého z propagování nacismu.

Kameraman Piotr Wacowski totiž v převlečení natočil reportáž, která šokovala Poláky odhalením, že v zemi působí neonacisté - přestože miliony Poláků se za války staly právě jejich oběťmi. V provládních médiích se nejprve objevilo absurdní nařčení, že TVN sraz neonacistů zinscenovala a zaplatila. Zazněla také kritika, že hajloval i kameraman, byť ten vysvětloval, že nic jiného mu nezbývalo, nechtěl-li se prozradit. K útokům na TVN se přidali politici z vládních řad.

Reportáž vskutku byla kontroverzní, přesto odhalila propojení polských národovců (kteří se také považují za vlastence a dali to najevo ve společném pochodu s vládními špičkami 11. listopadu u příležitosti 100. výročí vzniku Polska) na Kaczyňského PiS. Ta se nakonec od organizátorů mj. hudebního festivalu nazvaného Orlí hnízdo distancovala – nic jiného jí nezbylo. Ale stín podezření zůstává!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 39 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-12-05 14:00
No já bych spíš řekl, že jsou daleko horší... S duem M, M můžeme
polemizovat co se ekonomických přístupů týče, ale politicky jsou v
podstatě demokraty. Na rozdíl od těchto autoritářů a diktátorů (v
čele se strýčkem Trumpem)... R. Janouch
fronda
2018-12-04 20:39
Jojo, nejsou o nic lepší než Merkelová, Macron, Obama...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.