Kanadsko-izraelský nezávislý novinář dokázal zcela zaplnit jednu z největších poslucháren Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Izrael 2018? Rasistický stát bez skrupulí

Když jsem se ve středu po letech vrátil do druhé největší zasedačky FF UK na Palachově náměstí v Praze 1, kterou si pamatují z dob svých tamních studií historie a přidružených oborů, rozpomínal jsem se na to, jak jsme zde v prváku před 26 lety chodili třebas na přednášky z paleografie. Tehdy pověstná »Dvoustovka« (dnes by patrně kolegové říkali »Dvoukilo«) vypadala úplně jinak, skromněji. Teď je vybavena veškerým supermoderním IT doprovodným zařízením a nechybí ani budka pro překladatele. I ti byli ve středu třeba. Simultánně nám do sluchátek překládali anglicky vedenou přednášku Davida Sheena, kanadsko-izraelského nezávislého novináře, Izrael a vzestup krajní pravice, o kterém západní média neinformují.

Poslední dekádu svého života Sheen strávil v Izraeli, kde se jeho práce zaměřuje především na témata migrace, projevů rasismu a náboženský extremismus.
Sheenovu práci naleznete na stránkách Middle East Eye, The New Arab, HuffPost, Al Džazíra, AlterNet, The Forward, The Root, +972 Magazine a u mnoha dalších periodik.
Sheen také o tématech, o kterých píše, přednáší. Od roku 2014 byl pozván na desítky vysokých škol v USA a Kanadě, apeloval na fakta v jednotlivých evropských národních parlamentech a na shromážděních občanských iniciativ. 
V roce 2010 patřil Sheen k přednášejícím na TEDxJohannesburg a v roce 2017 byl oceněn organizací Front Line Defenders za obranu lidských práv.

Jeho soupeři jsou ultranacionalismus, rasová nenávist a náboženský extremismus, jež jsou na vzestupu po celém světě a o to víc v Izraeli. Jak populární je antipalestinská politika mezi izraelským židovstvem? Datová vizualizace izraelských průzkumů veřejného mínění odhaluje politický profil izraelského obyvatelstva a základní diskurz o izraelské vnitropolitické situaci zase vypovídá o tom, jak se tyto trendy promítají do našeho každodenního života.

David Sheen.

Organizátoři přednášky a následné diskuze avizovali propracovanou a autentickou analýzu státu Izrael (nejen vůči státu Palestina) pod ochranou velmi kontroverzních »státníků« Trumpa a Netanjahua. A té jsme se skutečně dočkali.
Večer na filozofické fakultě naší nejstarší univerzity moderoval Jonathan Stein, vedoucí redaktor Project Syndicate, který publikuje originální komentáře státníků, politiků, myslitelů a aktivistů ve více než 150 zemích.

Eliminační tábor ve 21. století

V Izraeli mají strany liberální, nacionalistické a náboženské. Také je ale lze dělit (ve vztahu k Palestincům a ostatním menšinám v zemi) na segregační, integrační, eliminační, resp. na ty hlásící se k táboru dominance. Pouze segregační tábor vidí řešení blízkovýchodní krize ve vytvoření dvou států, integrační jednoho demokratického státu, kde všichni budou mít stejná práva, tábor dominance hlásá také jeden stát, ovšem apartheidního charakteru s nadvládou Židů a tábor eliminační pak natvrdo razí vyhlazení či minimálně vyhoštění všech nežidů. A to by byl sakra průšvih, protože v Izraeli už 20 % populace tvoří Palestinci, a to nesmíme zapomínat na další menšiny…

Za této situace nicméně 79 % Židů žádá preferenční zacházení a 45 % souhlasí dokonce právě s vystěhováním Arabů a jiných menšin. Fakt, že velká část izraelských Židů podporuje apartheid (dokonce i tzv. levicová Strana práce), není už dnes nic nového či překvapivého. Vždyť druhým nejpopulárnějším táborem ze čtyř výše zmíněných je právě ten eliminační! Jenže, ví to opravdu každý?

Proto David Sheen jezdí po světě a tato fakta většinou »nepolíbeným« posluchačům sděluje. A táže se při svých přednáškách: »Proč vám to neřeknou vaše mainstreamová média? Proč se o tom mlčí? … Něco je špatně!« dodává.

I výsledky voleb v Izraeli (ve 21. století proběhlo těch velkých pět – 2003, 2006, 2009, 2013, 2015, další jsou na programu příští rok) jasně ukazují, jak v zemi šesticípé Davidovy hvězdy bují stále víc a víc rasismus. A to vše proto, že i v Izraeli masmédia rozhodně nejsou objektivní a skutečně nezávislá. Vždyť nejčtenější noviny například řídí nejsilnější tábor dominance. A tenhle tábor – považte – rozdává noviny, ano, rozdává, takže jsou grátis (jako u nás Deník Metro dejme tomu). A Izraelci už si na zvykli natolik, že se diví, když za jiné listy mají platit. To se to pak propaganda šíří jedna báseň… S tím, že ještě horší než propaganda je podle Sheena to, co noviny nepíšou, že mažou důkazy dějinných zločinů!

Arabové si prý nezaslouží demokracii

A co nám sděluje Jerusalem Post? Třeba to, že Arabové si nezaslouží demokracii, protože nejsou na takové úrovni jako Židé. Aby také ne, když podobná stanoviska jsou v Izraeli čím dál častěji na denním pořádku. Co dřív byl extrém (ještě na přelomu 80. a 90. let minulého století), stává se dnes normativem. Vrchní rabín židovské komunity Jicchak Josef připouští dočasné ponechání si Arabů v Izraeli, ale jen by Židům sloužili jako lidé třetí, čtvrté kategorie, bez jakýchkoli práv. Aby ne, když jeho otec Ovadia Josef razil ještě zrůdnější postoje. A jeho pohřbu se přitom zúčastnilo na 800 000 lidí! Oba vycházeli z učení středověkého pokračovatele biblického Mojžíše Moše ben Majmona (ocitl se i na šekelové bankovce), kterého naše Wikipedie vychvaluje do nebes, ale podle Sheena vystupoval až extrémně proti jinověrcům, prosazoval jejich ponižování, opovrhoval jimi, to on se stal »učitelem« postojů, že ideální by bylo, aby jinověrci mezi pravověrnými židy vůbec nebyli, a víry, že až přijde mesiáš, k tomuto »finále« dojde.

A tak existuje vědomé rozhodnutí příslušného ministerstva proti rasismu nebojovat. Ani proti jiným extrémům. Izraelská společnost je podle Sheena mj. perverzně misogynní. Takže vůbec nejde jen o nějakou »specialitu« islámu, jak se nám teď předkládá (což ostatně lze vidět i na Donaldu Trumpovi a většině jeho voličů).

Důkaz? Například Eyal Krim (podle Wikipedie Karim), vrchní rabín armády, který otevřeně podporuje genocidu Gazy, razí tezi, že tóra dovoluje muži naplňovat své touhy i znásilňováním zajatých krásných žen.

Výroky podporující genocidu (v děsivém duchu dobrý Arab mrtvý Arab) razí i Moshe Zar, bývalý člen teroristické organizace Židovský underground a osadník na severu okupovaného palestinského Západního břehu Jordánu. Tristní je, že tito židovští teroristé nejsou dnes zavíráni, ale naopak oceňováni až velebeni…

Mezi nimi i Yehuda Etzion, který razí nahradit modlitby k bohu rituály obětování zvířat. Stále úspěšněji k návratu této poněkud zvrhlé prehistorie vyzývá veřejnost. Jen letos už takhle bylo v Izraeli zabito a vykucháno na 10 000 zvířat (nejen ovcí). Jisrael Ariel chtěl zase na přelomu 80. a 90. let útočit na Írán či Turecko – tehdejší extremista dnes dostává ceny mj. od starosty Jeruzaléma. Jejich vzorem pak byl aškenázský vrchní rabín v britské mandátní Palestině Abraham Kook (1865-1935), nechutný rasista, podle kterého Hitler probouzel vykoupení. Kook na ostatní také nahlížel jako na podlidi. Však také v té době se objevovala svastika na pohlednicích mesiáše sedícího na oslu, které se posílaly jako přání k židovskému novému roku… Osel byl symbolem sekulárního sionismu s tím, že právě sekulární židé měli vyčistit »posvátné« území od Palestinců, aby pak byli vystřídáni židy pravověrnými. Posléze osla vystřídal kanón jako symbol nové vlny militarismu.

Bible? Jako Shakespeare

Podle Sheena je třeba se stavět předsudkům. A tak se nebojí říct, že bible ani tóra nejsou v jeho vnímání historické dokumenty, ale spíš historický folklór, příběhy a legendy, přirovnává je třeba ke Shakespearovi. Kriticky se staví i k talmudu, židovskému novému zákonu, který také posouvá povýšenost Židů na ještě vyšší level, ale zároveň realisticky dodává, že pokrytectví v náboženství mají i křesťané či muslimové.

Kdysi, zhruba před sto lety, bylo moderní sionistické hnutí světské, dnes už to zas neplatí. V každém případě Sheen radí nedívat se na Izrael přes růžové brýle, ale ani jako na čiré zlo. I když premiér Benjamin »Bibi« Netanjahu i Avi Gabaj (šéf Strany práce) bojují shodně za apartheid…

Otázky a odpovědi

V bloku otázek a odpovědí se mj. řešil izraelský vztah k černošským uprchlíkům z Afriky. A není asi náhodou, že izraelská vláda je nazývá infiltrátory a hází bomby na školky s arabskými dětmi, uprchlíci jsou lynčováni (před jeruzalémskou radnicí například jeden černoch za to, že se líbal s »bílou« dívkou) a pohoda, nic se neděje. Maximálně si někdo v Evropské unii zanadává, ale kára se táhne dál. Jako řešení Sheen, jenž zdůrazňuje, že uprchlíci fakt nejsou žádná rakovina, vidí i tady bojkot izraelských výrobků a tlačit na to, aby Izraeli nebyly dodávány zbraně, které pak testuje na okupovaných Palestincích. Možná to bude všechno jen symbolické, ale je to cesta. Základem je ale být informováni, abychom mohli sdílet informace všech hnutí za spravedlnost, Mezinárodního hnutí solidarity (ISM).

Palestinci byli odlidštěni

Sheen potvrdil, že Izrael se posouvá ke krajní pravici a jako důvod vidí to, že po 2. intifádě se izraelská vláda rozhodla postavit zeď apartheidu. »Ta změnila dynamiku naší země. Lidi přestali chodit do Gazy za přáteli, na večeři atp.,« tj. přestali být lidmi! Současný rasistický konsenzus, který protlačuje izraelská vláda, má na růžích ustláno, protože Židé se nemohou podívat do paměti a najít v ní vzpomínky, které by vyvrátily rasistickou generalizaci. Navíc ministerstvo školství bez výhrady řídí poslední dobou ortodoxní židé, kteří podporují další a další rasistické programy. »Palestinci byli (uměle) odlidštěni!« uzavírá Sheen, který na rozdíl od zmanipulované většiny izraelské veřejnosti (Izraelci jsou prý jedním z nejšťastnějších, nejspokojenějších národů na světě), má veliké obavy o budoucnost. Mj. i kvůli klimatickým změnám…

Roman JANOUCH

FOTO – Raúl SORROSA (2)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 32 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2018-12-05 20:39
Podle historika Paula Johnsona Maimonides (Majmon) tvrdil, že spaseni
budou všichni zbožní lidé bez ohledu na jejich vyznání. A podle
Sheena Maimonides vystupoval až extrémně proti jinověrcům. Tenhle
váš článek je tendenční antisemitskej žvást, sorry jako.
halonoviny
2018-12-05 13:57
A byl u toho rozhovor s rasistou a zločincem Bibim i kontrarozhovor s
Mahmúdem Abbásem? Jestli ne, pak to taky nebylo vyvážené, jen na
druhou stranu. A u ČT by to bylo o to vážnější, že tam nejde o
soukromé periodikum, ale veřejnoprávním médium, které si platíme ze
svých daní, takže tam bychom tu vyváženost právem měli považovat.
Tady v HaNo právě vyvažujeme v ostatních médiích jinak jasně
převažující proizraelský přístup. Otvíráme oči těm, kterým jsou
dnes a denně vymývány mozky, jak píše i David Sheen. Ne, svůj titulek
neshledávám zu viel. Shledávám ho zcela adekvátním obsahu článku -
faktů sdělených Sheenem, kterým nemám důvod nevěřit... R. Janouch
Prokopic.Karel
2018-12-04 19:37
Dobrý večer. Rád bych to nějak ukončil. Pro mne není na světě
země, u které bych souhlasil s drtivou většinou "věcí",
které se tam vyskytují. Ale nejsou u mne země, kde bych šmahem všechno
"zrušil" a například ohodnotil (cituji, prosím) takto:
"Izrael 2018? Rasistický stát bez skrupulí". Konec citátu. To
je "trochu" zuviel, nicht wahr? Pokud by si to
"okolojdoucí" čtenář chtěl posoudit, navrhuji (A TO
PŘEDEVŠÍM AUTOROVI ČLÁNKU), aby si ze záznamu pustil dnešní pořad
"Intevriew" na ČT 24 (s televizí ve mnohém pro zatajování
některých informací také občas nesouhlasím, např. při hodnoceí
Ruska). Je tam rozhovor s panem Davidem Borkem, zcela novým
blízkovýchodním zpravodajem ČT. Je mu 41 let a dlouhodobě jej znáte z
obrazovky. Poslech tohoto pořadu (kde se mluví o Židech i Palestincích,
vč. rozhovoru s premiérem Státu Izrael) nechť si každý posoudí s
jednopólovou energií pana autora. Jako u energie, takřka nic nemá jen
jednu stránku. Howgh, domluvil jsem.
halonoviny
2018-12-04 14:32
Příště si ten článek aspoň přečtěte... Jinak byste věděl, že
Sheen nepřednášel žádný svůj názor, ale konkrétní fakta, čísla,
jména, statistiky. Má tam dokonce i to, že v Izraeli žije 20 %
Palestinců, takže nás nemusíte ohromovat "novotami"... Dohodu
o vzniku Palestiny odvolali jako první Izraelci, až v důsledku toho
došlo k 1. intifádě. Ne, pane, Izrael se nebrání, Izrael si začal a
celých těch 70 let se brání naopak Palestinci. Krádežím půdy,
svých domovů, agresi tu a tam hraničící s genocidou atp. Kdyby se
Izrael bránil, tak by za konkrétní zločin potrestal konkrétního
viníka a ne za jednoho mrtvého rozbombardoval stovku až tisíckovku
nevinných civilistů. Kdyby se Izrael bránil, tak za hozený kámen
nebude střílet ostrými. A ne jen na "útočníka", ale
bezhlavě, cíleně, i na ošetřovatelky, které se na tom
"bojišti" pohybují (viz můj předešlý článek z minulého
týdne)... A "nepřizpůsobiví"? No jo, pak je jasné, že Sheen
má pravdu a i vy osobně jste součástí té rasistické většiny.
Bohužel... R. Janouch
Prokopic.Karel
2018-12-04 13:54
Jenom podotknu to, že argumenty glorifikované tím, že jsou pronesené
jedním občanem Státu Izrael (a které se Vám nepochybně líbily)
nejsou pro mne nijak směrodatné. Opravdu ne. Platí totiž jedno
přísloví: "Když mezi sebou diskutují 4 Židé, tak uslyšíte
minimálně 5 názorů". Jak říkal Jan Werich: to není nic proti
ničemu. Potvrzuje to však, že Stát Izrael je státem demokratickým. Ve
Státě Izrael dlouhodobě žije velké procento Palestinců, jaksi se o
tom moc nemluví. Těch, kteří se nehodlají zabývat u
"sousedů" tolik oblíbeným terorismem. Jakýsi Jásir Arafát
odvolal svoji dohodu o vzniku palestinského státu. Nepochybně věděl,
že by začaly vysychat penězovody, hlavně z EU. Bohužel mu za to
projevené úsilí a podpis dopředu dali Nobelovku za mír (sic!)Stát
Izrael Palestince nenapadá, ale brání se. A brání se jedinou
existující metodou, které Palestinci rozumí. Jinak to BOHUŽEL nejde.
Je také obecně známo, že pro arabské státy jsou Palestinci něco jako
u nás ti nepřizpůsobiví.
halonoviny
2018-12-04 12:18
Pane Prokopici, děkuji za Vaši reakci, nepřekvapuje mě, že k faktům
samotným v textu zveřejněným se nevyjadřujete - ne proto, že byste
potřeboval několik stran, ale zjevně proto, že nemáte jak je
vyvrátit. Navíc jste si neráčil všimnout, že to nejsou moje fakta,
ale fakta renomovaného židovského odborníka, držitele mezinárodních
ocenění a přednášejícího na univerzitách po celém světě...
Navíc já v článku rozhodně nepíšu, s kým vším jsem se setkal.
Neuvádím tam jediné jméno. Z toho vyplývá, jak si vy, přívrženci
izraelského rasismu, upravujete fakta k obrazu svému dle potřeby...
Přesto na Vaše otázky rád odpovím. Tedy a) zaměňujete příčinu a
následek. Kdyby Židé na palestinském území v letech 1947-48 nevyhnal
bezmála milion Palestinců z jejich domovů brutálním způsobem, tj.
nezačali se chovat stejně jako jejich nepřátelé vůči nim do té
doby, nebylo by ani házení podomácku vyrobených zápalných bomb coby
projevu posledního OBRANNÉHO zoufalství, b) o Polácích se nebavím a
už vůbec si o nich nedělám žádné iluze - viz můj dnešní
Redakční sloupek, c) ano, měli, ale to je neopravňuje k tomu převzít
metody svých předválečných a válečných utlačovatelů, d) ano,
může, pokud jim v tom Izrael nebude systematicky bránit! e, f)
zodpovězeno výše. A PROČ? On se nechystá napadnout, on opakovaně
napadá. A to proto, aby nadále systematicky protiprávně rozšiřoval
své maličké území, které je z pochopitelných důvodů
nedostačující. Ale dělá to v rozporu s mezinárodním právem i
základními lidskými právy. To nejsou "fakta", ale skutečná
fakta. A PROČ potvrzuje i David Sheen, nebo třeba Gideon Levy či
nedávno zesnulý Uri Avnery. Tedy Vaši souputníci, Židé! Jen ti,
kteří se nebojí být i sebekritičtí... R. Janouch
Prokopic.Karel
2018-12-03 20:26
Vážený pane. Už v záhlaví Vašeho příspěvku "je Vám všechno
jasné". Nemálo prostoru věnujete tomu, co jste vystudoval a s kým
jste se setkal. A svoje "fakta" máte opřeny TAKÉ o to, co si
údajně myslí NĚKTEŘÍ občané Státu Izrael. K reakci na Vaše
domněnky bych potřeboval několik stran těchto novin. Takže uvedu jenom
pár faktů pro srovnání: 1) praotec Abraham žil řádově před 3700
lety (třitisícesedmset). 2)řádově před 2750 lety, po smrti
Šalamouna, vznikla v dvě království: na severu Izrael a na jihu JUDEA.
Oba názvy jsou VÍCE NEŽ PŘÍZNAČNÉ, že? 3)Jak známo, Marie Terezie
se zasloužila o povinnou školní docházku. Již 500 (pětset) let před
tím musel mladý Žid umět číst psát a počítat - jinak by nebyl
přijat mezi muže. 4)V přepočtu na obyvatele má Izrael daleko
nejvyšší podíl u nositelů Nobelových cen. A nyní pár otázek: A)Jak
by se Vám líbilo, kdyby nějaký soused Vám házel na Váš dům
zápalné bomby? B)Nebyli to náhodou "zbožní" Poláci, kteří
UŽ PO SKONČENÍ VÁLKY nechali uhořet ve stodolách Židy, kteří
přežili koncentrační tábor? C)Měli tedy Židé právo realizovat
heslo "Už nikdy jako ovce"? D)Může Palestina vytvořit
fungující stát (školství, náboženství, práce atd.atd.)? E)Kolik
"statečných arabských států se vrhlo proti Státu Izrael a
dostalo po papuli v tzv. Šestidenní válce? Jedenáct na jednoho...
F)Útoku na Stát Izrael tehdy zúčastnili i Palestinci s heslem:
"Zaženeme Židy do moře"? A ten hlavní dotaz: PROČ, opakuji
PROČ by se Stát Izrael (jehož občané v historii tolik trpěli) chystal
kohokoliv napadnout?
hajek.jiri51
2018-12-03 17:40
Hm.Tak odtud bral Adolf rozumy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.