Ilustrační FOTO - Haló noviny

Vláda k pěti týdnům dovolené: Ani souhlas, ani nesouhlas

Návrh poslanců KSČM na prodloužení dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů v roce Babišova vláda včera nevyslyšela. Zachovala se jako chytrá Horákyně - sice ho nezamítla, ale ani nedoporučila, dokonce se k němu nepostavila ani neutrálně.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že bude usilovat o dohodu ve Sněmovně. Uvedla, že pro návrh bylo všech pět ministrů za ČSSD a dva zástupci ANO včetně premiéra Andreje Babiše. »Návrh jde do Sněmovny bez stanoviska vlády, což lze považovat, jak správně podotkl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO), za souhlasné stanovisko,« uvedla Maláčová. Bude se podle ní dál »politicky vyjednávat«. Proti prodloužení základního nároku na dovolenou je Hospodářská komora s tím, že náklady zaměstnavatelů by po aktualizovaném propočtu vzrostly zhruba o 35 mld. Kč. Zvýšení výměry dovolené podle komory mzdové náklady zvedne dvakrát - vedle dovolené pro zaměstnance bude muset zaměstnavatel vyplatit mzdu dalšímu, který bude pracovat místo zaměstnance na dovolené.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentovala před zasedáním vlády tím, že zaměstnanci v případě uzákonění nároku ztratí dosavadní benefity, včetně např. volných dnů na stonání.

Místopředseda ÚV KSČM, předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru a také vedoucí skupiny předkladatelů KSČM Stanislav Grospič očekával, že vláda se nepřikloní na žádnou stranu, a návrh vzbudí rozruch. »Budeme samozřejmě vyjednávat ve Sněmovně ve prospěch našeho návrhu. Pro nás jde o zásadní krok v oblasti pracovního práva. Rozumím tomu, že budou velké tlaky zaměstnavatelů, kteří sice už téměř z 80 % pátý týden dovolené na základě kolektivních smluv, tlaku odborů, zaměstnanců apod., už vlastně poskytují, ale budou se bránit tomu, aby jim to stanovil zákon,« míní Grospič. Jak včera reagoval pro Haló noviny - v době, kdy zaměstnavatelé nejednou říkají, že jejich zaměstnanci mají možnost využívat sick days, tři dny zaměstnavatelem placeného volna bez lékařského potvrzení, kdy nemusejí udávat, na co je potřebují, a zaměstnavatel jim volno podle potřeby udělí. »Nic nebrání tomu, aby se toto volno zkoncentrovalo do pátého týdne dovolené, tím se to ujednotí mimo opravdu zvlášť vymezených profesí. Sjednotí se to, co je dnes ve veřejném a co v soukromém sektoru, na tuto základní dobu. Nic nebrání zaměstnavatelům poskytovat svým lidem volno ještě nad tento rámec,« dodal Grospič.

Místopředseda ÚV KSČM, předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru a také vedoucí skupiny předkladatelů KSČM Stanislav Grospič.

KSČM: Stejně dlouhá dovolená pro všechny

Komunisté tedy chtějí srovnat délku zákonné dovolené všech zaměstnanců s dovolenou státních zaměstnanců. Ti mohou čerpat pět týdnů ročně už nyní. »Současná právní úprava vytváří nerovnost zaměstnanců z hlediska nároků na dovolenou, když u ostatních zaměstnanců je zaručen nárok na dovolenou v rozsahu pouze čtyř týdnů a prodloužení dovolené je pak ponecháno na vůli zaměstnavatele,« odůvodňují poslanci požadavek na změnu zákoníku práce. Jsou přesvědčeni o tom, že současná právní úprava poškozuje zaměstnance v soukromém sektoru oproti lidem placeným z eráru. Nárokovou délku dovolené mají tito zaměstnanci o týden kratší. Zároveň má podle KSČM zůstat ponechána možnost prodloužení dovolené ze strany zaměstnavatele formou individuální i kolektivní smlouvy, popřípadě vnitřním předpisem. »Novela zákoníku práce se nijak nedotýká délky dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů,« dodal pro náš list Grospič.

Maláčová: Jde také o předvolební slib ČSSD

»KSČM dlouhodobě prosazuje záměr zkrácení pracovní doby, protože chce, aby se lidé v produktivním věku mohli více věnovat rodině, svým zájmům a v neposlední řadě také sebevzdělávání. Chce přitom, aby se pracujícím prodloužila dovolená. Čas na odpočinek je velice důležitý,« zdůraznila pro náš list už před časem místopředsedkyně hospodářského výboru Sněmovny Květa Matušovská (KSČM). Práci považuje za to nejdůležitější, co člověk ke svému životu potřebuje, ale je k tomu také nutné vytvořit vhodné podmínky. »Zkrácená pracovní doba, odpovídající mzda a potřebný čas na odpočinek a regeneraci sil jsou naše stálé požadavky,« dodala.

Proti předloze se v připomínkovém řízení postavila mj. ministerstva financí a průmyslu a obchodu vedená ANO. Maláčová včera připomněla, že pětitýdenní dovolená byla jedním ze slibů sociální demokracie před říjnovými komunálními a senátními volbami. O předloze rozhodnou zákonodárci. Předkladatelé chtějí, aby všichni zaměstnanci měli pět týdnů dovolené od roku 2020.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 17 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kerapa
2018-12-04 12:40
My měli po vyučení dva týdny dovolené a nikdo si nestěžoval.Když
dají lidem tolik volna tak se pak nedá divit že se lidé tolik
zadlužují a končí to exekucemi.Pracovníky pak musíme dovážet z
ciziny.Pan Babiš to vidí správně!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.