Ilustrační FOTO - Haló noviny

Jediné řešení. Nastolit sociální spravedlnost

Francouzský tisk se vracel k sobotním protestům hnutí žlutých vest a většina listů se shodla, že zejména Paříž byla svědkem šokujících výjevů násilí. Podle listu Le Parisien je nyní na prezidentovi Emmanuelu Macronovi, aby našel slova i prostředky, jak krizi řešit.

Na titulní stránce Libération je část Macronovy tváře téměř zalité žlutou barvou s jediným slovem: Zaplaven. Podle tohoto listu si musí prezident vybrat, zda bude hasičem, nebo pyromanem. List L'Opinion vybavil svou titulní stránku karikaturou, na níž Macron v hasičské kombinéze míří proudem vody do plamenů s otázkou: Jak se to hasí? Stojí za ním dva muži ve žlutých vestách a jeden odpovídá, že nemá nejmenší tušení. »Francie je v šoku a čeká na odpověď. Prezident musí najít řešení konfliktu, který se vleče,« soudí Le Figaro. Jak mohlo banální rozhodnutí o zvýšení daně z pohonných hmot přivést Francii ke scénám rabování, k chaosu a ničení, Paříž do plamenů, Vítězný oblouk k znesvěcení? Článek pokračuje úvahou, jak situaci řešit. Nejprve zabránit dalším scénám připomínajícím občanskou válku a zajistit bezpečnost občanů. Především ale reagovat na zlost žlutých vest, neboť jejich odhodlání zatím odolalo všemu - podporuje je sedm z 10 Francouzů. Je třeba vyjednávat a pro obnovení dialogu bude nutné v něčem ustoupit. Všem je jasné a bije to do očí, že Macron musí co nejrychleji zrušit, odložit - na slovu nezáleží - plánované zvýšení daně, které přililo oleje do ohně. Tak jako ministr vnitra Christophe Castaner, mnozí řeknou, že moratorium na zvýšení daní ke zklidnění stačit nebude a že žluté vesty začnou požadovat víc. To asi není mylné, ale zároveň se tím říká, že nespokojenost, na níž revolta stojí, je hluboká a žádné politické oznámení ji nevyléčí. Národní smíření bude dlouhodobá práce.

Levicový list L'Humanité považuje za jedinou možnou odpověď na dosavadní události nastolení sociální spravedlnosti. Vláda musí »na sociální nespravedlnost odpovědět konkrétně, zejména zvýšením mezd«. List Les Echos píše, že cílem číslo jedna žlutých vest je Macron, který se ale staví do druhé řady. »Hlava státu se snaží nechat opadnout tlak, který směřuje na něj. Stále doufá, že zachrání svou ekonomickou politiku i svůj mandát,« soudí list.

Otázka, jak udržet klid, je podle deníku Le Monde hlavolam. Francouzská vláda zahájila politické konzultace, které mají pomoci krizi vyvolanou protesty tzv. hnutí žlutých vest vyřešit. Oznámil to úřad premiéra Édouarda Philippa. Philippe kvůli situaci nejel na klimatickou konferenci do Polska. Mluvčí společnosti Total oznámil, že hnutí blokuje přístup k 11 jejím skladům pohonných hmot, takže čerpací stanice nemají co prodávat. Podle mluvčího je bez pohonných hmot 75 z 2200 pump Totalu. Součástí protestů je blokování silnic a přístupu ke skladům pohonných hmot, ale i k obchodním domům a některým letištím. Ministr financí Bruno Le Maire řekl, že by se mělo urychlit snižování daní. Krize kolem protestů má podle něj hluboké kořeny. »Méně veřejných výdajů a nižší daně, to je podmínka blahobytu všech Francouzů, to jsou podmínky, jak se zbavit naší dluhové zátěže,« dodal podle médií ministr.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 21 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-12-04 12:43
Za to skončil na kříži i Kristus!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.