Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Ilustrační foto - wikimedia commons

Nová trojice na ISS

Z kazašského kosmodromu Bajkonur se poprvé po neúspěšném říjnovém startu vydala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská pilotovaná raketa Sojuz. Tříčlenná posádka, jejímiž členy jsou Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, měla k ISS dorazit po šesti hodinách letu a na oběžné dráze má strávit 194 dnů.

Loď Sojuz MS-11 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG, tedy stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou. Po oddělení prvního stupně rakety tehdy selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, McClainová a Saint-Jacques poprvé. Jejich let se měl uskutečnit až koncem prosince, o změně data bylo rozhodnuto kvůli říjnové havárii. Nosná raketa Sojuz-FG prošla před startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress. Cestu k ISS kosmonauti podstoupili ve zkráceném režimu, po čtyřech obletech Země se měli k ISS přiblížit v 18.35 SEČ. Do roku 2013 trvala cesta kosmických lodí k ISS dva dny.

Na ISS je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi by se měli vrátit 20. prosince. Ovčinin a Hague, jejichž říjnový let se nezdařil, by měli náhradní start absolvovat v příštím roce. Nová posádka ISS má před sebou téměř 50 vědeckých pokusů, čeká ji i obsluha ruské nákladní lodi Progress a amerických lodí firem SpaceX a Boeing. Ve druhé prosincové dekádě by měli kosmonauti Kononěnko a Prokopjev vystoupit do otevřeného vesmíru, aby zvenku prozkoumali záhadný otvor vyvrtaný ze zatím neznámého důvodu v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, která je k ISS připojena.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.