Ilustrační FOTO - Pixabay

Peníze na kočku místo na mzdy

Poměrně děsivou vánoční výzdobu dostala islandská metropole Reykjavík, kde byla na centrálním náměstí Laejartorg vztyčena obří socha tzv. vánoční kočky. Podle islandského folkloru toto stvoření požírá děti, které nedostanou k Vánocům nové oblečení.

Socha kočky, která je pět metrů vysoká a šest metrů dlouhá a je osvětlena 6500 LED žárovkami, vyšla město na 4,4 milionu islandských korun (819 000 Kč). Podle islandského tisku vánoční kočka přitahuje značnou pozornost. Radní Sanna Magdalena Mörtudóttirová ale rozhodnutí města kritizovala. Podpořily ji stovky lidí. Poukázala na to, že některé chudší rodiny si nemohou nové oblečení pro děti dovolit. Vzhledem k tomu, že Reykjavík je městem, kde žije největší počet dělníků s minimální mzdou, bylo by účelnější vynaložit peníze na zvýšení platů rodičům těchto dětí, uvedla.

Na Islandu je stále tradicí dávat dětem něco nového na sebe, »aby je neodnesla vánoční kočka (jólakötturinn)«, ač v její existenci nikdo nevěří, píše tisk. Oslavy Vánoc na Islandu v sobě spojují severskou pohanskou mytologii s křesťanskou tradicí. Už od 12. prosince vloží dětem každý den do boty připravené na okně jeden ze 13 vánočních skřítků malý dárek. Oslavy Vánoc vrcholí na Štědrý den klasickou nadílkou u vánočního stromečku. Kromě černé vánoční kočky nahání na Islandu hrůzu také matka vánočních skřítků, obryně Grýla, která prý do svého velkého pytle sbírá zlobivé děti, které si potom uvaří v kotli a sní je.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-12-04 12:42
U nás by měli vztýčit Vánoční stromek napadnutý kůrovcem.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.