Salome Zurabišviliová. FOTO - wikimedia commons

Rozkol v Gruzii

V centru gruzínské metropole Tbilisi se v neděli sešly tisíce lidí, kteří na výzvu opozice přišli protestovat proti výsledkům nedávných prezidentských voleb. V hlasování zvítězila exministryně zahraničí Salome Zurabišviliová, již podporovala vládní strana Gruzínský sen. Poražený kandidát opozice Grigol Vašadze ale výsledky neuznal a obvinil vládu z podvodů.

»Neuznáváme nelegitimní výsledky zmanipulovaných voleb a žádáme, aby v této zemi byly vypsány předčasné parlamentní volby,« řekl svým podporovatelům Vašadze. Kandidát opozičního Sjednoceného národního hnutí získal ve druhém kole voleb 28. listopadu 40 % hlasů, proruská Zurabišviliová 60 %. Vašadze, příznivec Michaila Saakašviliho, se domnívá, že volby provázely organizované podvody, a obvinil vládu ze zastrašování voličů, z hromadných hrozeb, ze zneužití administrativních zdrojů a z nezákonného využívání osobních údajů občanů. Výsledky chce napadnout u soudu.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Gruzii došla k závěru, že prezidentské volby se uskutečnily podle pravidel. Uznala ale, že kandidáti neměli úplně rovné postavení, a uvedla, že volby se neobešly bez zneužívání zdrojů státu a neobjektivnosti médií. Gruzínská opozice chce v protestech pokračovat. Další demonstrace je plánována na 16. prosince, kdy se má Zurabišviliová ujmout své funkce.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 10 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.