Ilustrační foto - wikimedia commons

Hrozí »ryzí pragmatici«

Tradiční političtí extremisté - krajní pravice a levice - jsou v České republice podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v útlumu, jejich stoupenců ubývá a novou generaci oslovují minimálně.

Poptávka po jednoduchých a rychlých řešeních zároveň vytváří prostor přitahující i ryzí pragmatiky, kteří se angažují primárně za účelem uspokojení svých osobních cílů, konstatuje BIS ve zveřejněné výroční zprávě za rok 2017.

Zpráva popisuje loňskou změnu původně protiimigračních hnutí v »protivládní«. »Protiimigrační spektrum se nacházelo v krizi způsobené nejen jeho nejednotností, dalším štěpením skupin, rozhádaností jednotlivých aktivistů a neochotou spolupracovat, ale zejména tím, že téma imigrace vyprchalo a přestalo přitahovat zájem veřejnosti,« uvádí zpráva. Aktivisté se podle zpravodajců zaměřili na jakákoli jiná témata vzbuzující emocionální reakce veřejnosti, jejichž prostřednictvím by se mohla zviditelnit a získat co nejširší podporu.

Část extremistů se i nadále snažila získat popularitu protimuslimskou rétorikou. Převážná většina veřejně deklarovala odpor k setrvání České republiky v EU a Severoatlantické alianci a pozitivně se stavěla k politice ruského prezidenta Vladimira Putina či akcentovala takzvanou slovanskou vzájemnost, uvádí BIS.

Reálnou bezpečnostní hrozbu pro demokratické základy či bezpečnost loni nepředstavovaly aktivity paramilitárních a domobraneckých uskupení. BIS zmiňuje, že se neradikalizovala, jejich aktivita naopak poklesla. »Patrně nejproblematičtější bezpečnostní aspekt vyplývající z působení paramilitárních a domobraneckých uskupení spočíval v jejich proruské orientaci, kvůli které přetrvávalo riziko, že by mohly být zneužity k šíření proruské propagandy,« konstatovala BIS.

Zástupci tradiční pravicově extremistické scény se již několik let podle zpravodajců potýkají s krizí. Popularita a podpora politicky angažovaných pravicových extremistů byla naprosto minimální, uvedli s tím, že zájem voličů z řad pravicových extremistů se naopak dařilo získávat subjektům populistickým či umírněně radikálním.

Pravicoví extremisté se zaměřili na kritiku Evropské unie, protesty proti stávající politické reprezentaci, vymezení se vůči lidskoprávním aktivistům či nevládním organizacím. Při tom se podle BIS v řadě případů shodli s nacionalisty z levicově extremistické scény. Opět se to nejvýrazněji projevilo v pozitivním náhledu na politiku ruského prezidenta Putina, ale například i v odmítání členství ČR v NATO či v negativním vztahu k Izraeli, uvedla zpráva.

Extrémně levicovou scénu BIS označila za nadále silně fragmentovanou, bez výraznějších postav, které by ji jakkoliv sjednotily, členská základna jejich platforem zůstala slabá. Zpráva též konstatuje, že nebyly zaznamenány žádné přímé akce, ke kterým by se přihlásili militantní anarchisté.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-12-04 12:24
Nádhera! Do jednoho koše - radikálů a extrémistů nacpala BIS lidi
mající opravněně strach z invaze militantních, v středověku
uvízlých, neústupných, přitom cílevědomých primitivů radikálně
islamské orientace, kteří tu většinu umírněných spacifikují podle
svých zvrhlých potřeb natotata,spolu s lidmi se slovanským cítěním a
otevřenýma očima taky s historickou pamětí, která ovšem selhává
tam kde by si měli vzpomenout na nějaké "zásluhy" Anglosasů,
a Germánů a Románů které by nesměřovali k zotročení Slovanů ať
už takovou nebo makovou formou a v každé době. V "koši" BIS
skončili taky ti, kteří nejsou slepí k primitivní agresívní,
mezinárodní právo porušující a z toho důvodu zločinecké NATO,
která za podpory pro-NATO-vských žvanilů a slouhů bez cti a
charakteru jako jsou Stoltenberg, Pavel a spol. pomaly, ale vytrvale,
obkličuje RF pořád těsnějším kruhem, upírajíc RF právo na
sebeobranu a to vše s plnými hubami "mírové" rétoriky. Tak
tohle je ten "extrémizmus", proti kterému třeba bojovat? A v
prospěch koho? Je to k smíchu ale zároveň děsivé. Je to fašizmus v
novém hávu, fašizmus s " lidskou tváří"! Taková
"politika" neskončí dobře a pokud nedojde ke změně, od*erem
si to všichni, včetně těch co to řídí a mastí si na tom kapsy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.