V Andalusii socialisté, ale s propadem

V nedělních regionálních volbách v jihošpanělské Andalusii zvítězili vládní socialisté, ani zdaleka se však nepřiblížili zisku většiny mandátů. Do regionálního parlamentu se také poprvé od 70. let dostala krajně pravicová strana Vox, která obsadí 12 z celkem 109 křesel. Plyne to z výsledků po sečtení 82 % hlasů.

Logo krajně pravicové strany Vox. FOTO - wikipedia commons

Tyto regionální volby byly velmi sledované zejména proto, že Španělé volili poprvé od chvíle, kdy v létě převzal moc nový levicový kabinet pod vedením premiéra Pedra Sáncheze. Výsledky se tak budou interpretovat i jako vzkaz, jak jsou lidé spokojení s centrální vládou v Madridu. Vítězství vládní Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) se předpokládalo, protože ta v lidnaté Andalusii vládne už od roku 1982. Socialisté pod vedením oblíbené šéfky místní organizace PSOE Susany Díazové usilovali o získání většiny v parlamentu, aby mohli bez potíží složit vládu, to se jim však ani zdaleka nepovedlo, když podle předběžných výsledků získali jen 34 křesel. Nyní je tedy čeká složité hledání koaličního partnera. Volby se přitom konaly předčasně proto, že v regionální vládě letos spojenectví socialistů a středopravicových Ciudadanos ztroskotalo.

Právě Ciudadanos chtěli ve volbách získat druhý největší počet hlasů a porazit Lidovou stranu (PP), která až do letoška ve Španělsku vládla. Nakonec ale PP, kterou od léta místo expremiéra Mariana Rajoye vede nový předseda Pablo Casado, získala 26 křesel a Ciudadanos jen 20. Autentická levice, Podemos, má podle dosavadního sčítání v regionálním parlamentu 17 mandátů. V předvolební kampani strany nejvíce sázely na témata, která hýbou celým Španělskem - ať už je to otázka katalánské nezávislosti, migrace či rozpočtu. Právě negativní postoj k migraci a požadavek na zákaz katalánských separatistických stran přinesl nečekaně velký úspěch krajně pravicové straně Vox. Získala 12 křesel, ač předvolební průzkumy jí přisuzovaly maximálně pět zákonodárců.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.