Ilustrační FOTO - Pixabay

Tisíce rozzlobených rolníků nechtějí Módího

Tisíce rozzlobených rolníků minulý týden pochodovaly k indickému parlamentu v hlavním městě Dillí na protest proti rostoucím provozním nákladům a klesajícím výkupním cenám zemědělských výrobků. Ty mnoho z nich uvrhly do bídy a některé přinutily k sebevraždě, informovala agentura Reuters.

Jeden z největších protestů v Indii za poslední dobu vyvolalo zklamání farmářů z vládnutí premiéra Naréndry Módího. V květnu příštího roku se v zemi budou konat parlamentní volby, přičemž 263 milionů indických rolníků tvoří důležitou voličskou skupinu. »Rolníci často páchají sebevraždu,« řekl jeden z vůdců protestů a aktivista za práva farmářů, zatímco v davu demonstrantů pochodoval po hlavním bulváru do centra města. »Je škoda, že si vláda nenajde čas na ty, kteří nás živí.«

Nízkými cenami potravin a omezením jejich vývozu sice indická vláda drží na uzdě inflaci, pro farmáře to ale znamená výrazně nižší příjmy. Státní zemědělská politika se také snaží nahradit dotace investicemi, což v kombinaci s výpadkem příjmů způsobilo, že zemědělci často nejsou schopni splácet úvěry. Inflace se v posledních měsících pohybovala na úrovni šesti procent, ceny potravin však klesly nebo stagnovaly.

Zemědělství přispívá zhruba 15 % do indického HDP, který dosahuje výše 2,6 bilionu dolarů (595 bilionů Kč) a je třetí nejvyšší v Asii. Zaměstnává však téměř polovinu z 1,3 miliardy obyvatel Indie.

Farmáři z více než 200 protestních skupin se začali scházet v Dillí ve čtvrtek a požadovali, aby se parlament začal zabývat krizí na indickém venkově. »Já sám znám mnoho rolníků, kteří spáchali sebevraždu, a jejich rodiny teď žijí v bídě,« uvedl jeden z protestujících farmářů z nejlidnatějšího státu Uttarpradéš.

Policie v hlavním městě mobilizovala 3500 příslušníků, k žádným nepokojům ale nedošlo. V říjnu však použila slzný plyn a vodní děla při střetu s rolníky, kteří se ubírali do Dillí.

Zemědělci v pátek protestovali také v indickém finančním centru - Bombaji. Už dříve tento měsíc jich desetitisíce pochodovaly do centra města a požadovaly odpuštění dluhů a převedení lesní půdy vesničanům.

Nespokojenost na venkově, kde žije až 70 % všech obyvatel Indie, by mohla snížit podporu pro Módího pravicovou Indickou lidovou stranu (BJP), která v posledních parlamentních volbách v roce 2014 zvítězila největším rozdílem za uplynulých 30 let.

Podle politologů a ekonomů zaměřených na zemědělství Módí podobný výsledek těžko zopakuje. »Volili jsme BJP, ale vládní opatření proti rolníkům nás tvrdě zasáhla,« uvedl účastník demonstrace. Když v roce 2004 naposledy BJP prohrála volby, bylo to podle ČTK především kvůli tomu, že ztratila venkovské voličstvo…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.