Ilustrační foto - wikimedia commons

Sto let od narození Nelsona Mandely

Jihoafrická republika si v neděli obřím koncertem s řadou světových hudebních hvězd připomněla pět let od úmrtí (a zpětně i 100 let od narození) bojovníka za rovnoprávnost a prvního černošského prezidenta Nelsona Mandely.

Na akci v Johannesburgu zazpívala například americká zpěvačka Beyoncé, ale i raper Jay-Z nebo britský zpěvák Ed Sheeran. Účastnila se jí však i řada politiků a zástupců velkých firem, kteří chtějí představit své dobročinné plány, napsala agentura Reuters.

Koncert pořádala organizace Global Citizen, která na stadion FNB pozvala například i moderátorku Oprah Winfreyovou nebo modelku Naomi Campbellovou.

Šéf Světové banky Jim Yong Kim publiku z pódia oznámil, že instituce se chystá v roce 2019 v Africe investovat jednu miliardu dolarů do programů na zlepšení zdraví a vzdělání. Keňský prezident Uhuru Kenyatta prostřednictvím videa slíbil výrazně zvýšit rozpočet na školství. Britský miliardář Richard Branson ve videovzkazu prohlásil, že několik dárců včetně jeho firem nebo nadace Billa a Melindy Gatesových věnuje 105 milionů dolarů na léčbu trachomu, který je v Africe nejčastější příčinou slepoty.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Mandela, který se již za svého života stal legendou, odstranil v čele jihoafrických černochů v 90. letech spolu s tehdejším prezidentem Frederikem de Klerkem tamní rasistický režim. Oba za to dostali Nobelovu cenu míru. Prezidentem JAR se stal po prvních vícerasových volbách v dubnu 1994.

Ve vězení 27 let

Nejslavnější vězeň černé Afriky byl v káznici 27 let, přesto po propuštění nemyslel na pomstu a nabídl mír. Ačkoli proti jednomu z nejrepresivnějších režimů světa, jihoafrickému apartheidu, bojoval v rámci socialistického ANC někdy i odpovídajícími násilnými metodami, dokázal se násilí vzdát. Nelson Mandela. Symbol boje za rovnoprávnost ras, zemřel před pěti lety, 5. prosince 2013, ve věku 95 let.

Emotivní Mandela, jehož největší radostí bylo naslouchat Händelově nebo Čajkovského hudbě a pozorovat přitom západ slunce, předal v červnu 1999 jako jeden z mála státníků černého kontinentu dobrovolně moc svému nástupci, Thabo Mbekimu.

Po odchodu z prezidentské funkce se Mandela, který se podle vlastních slov často inspiroval filozofií nenásilí Mahátmy Gándhího, věnoval nadační činnosti, často se ale též angažoval v různých konfliktech: představil mírový plán pro Blízký východ, kde se právě apartheidem inspiroval izraelský režim, jako prostředník působil Mandela také v mírovém procesu v Burundi či kritizoval americký vpád do Iráku.

Jako hlava JAR věnoval Mandela mnoho energie i úsilí o zlepšení životních podmínek obyvatel. Snažil se také urovnávat vnitroafrické spory (Kongo, Angola), ale některé aktivity se podle formulace ČTK nesetkaly s jasným souhlasem: trnem v oku Západu byly zejména jeho vztahy s Kubou, Sýrií, Íránem či Libyí, kde Mandela dosáhl výrazného úspěchu v případu Lockerbie.

Rolihlahla

Nelson Rolihlahla (v jazyce Tembu »ten, který vyvolává rozbroje«) Mandela se narodil ve vesnici Mvezo v Transkei (dnešní Východní Kapsko) jako nejstarší syn náčelníka kmene Tembu, náležejícího ke Xhosům. Základní a střední vzdělání získal na misijních školách, v letech 1938-40 studoval umělecký směr na černošské univerzitě ve Fort Hare, ze které ho pro organizování studentské stávky vyloučili.

Po odchodu do Johannesburgu si vydělával jako policista a dozorce. Studium práv dokončil dálkově v roce 1942 na Witwatersrandské univerzitě a členem ANC se stal v roce 1944. V roce 1952 si v Johannesburgu společně s Oliverem Tambem otevřel první černošskou advokátní kancelář v JAR.

Po masakru v Sharpevillu v březnu 1960 byl vyhlášen v zemi výjimečný stav a zakázána činnost ANC. Mandela několikrát vybídl premiéra Hendrika Verwoerda k vytvoření vlády národní dohody, která by vypracovala demokratickou ústavu, nedostal však odpověď.

Kopí národa

O rok později se stal jedním z šéfů ANC a podílel se na založení vojenské odnože ANC pod názvem Umkhonto we Sizwe (Kopí národa), jež ukončila období nenásilného boje ANC. Podstoupil vojenský výcvik v Alžírsku.

V srpnu 1962 byl spolu s dalšími vůdci ANC zatčen a odsouzen k pěti letům vězení, v dalším procesu Rivonia byl ale 12. června 1964 odsouzen za údajnou velezradu a sabotáže na doživotí…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.