Ilustrační FOTO - Haló noviny

Trumpův velikášský plán – arabské NATO

Americký prezident Donald Trump se chce zapsat do světové historie skutečně velikášským způsobem. Hodlá spojit osm arabských států do vojenského paktu proti Íránu.

Podrobně o tom informoval odborný časopis Defense News. Členy se mají stát Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Omán, Katar, tedy země Perského zálivu, a také Egypt a Jordánsko.

Plán byl projednáván na regionální bezpečnostní konferenci států Perského zálivu v říjnu v Manámě, hlavním městě Bahrajnu. Původně se počítalo, že na konferenci bude pakt založen, ovšem objevily se »drobné« problémy, takže vznik se odkládá nejméně do jara, spíše ale na další dobu.

Pakt prý už existuje

Defense News uvádí, že podle některých vojenských činitelů pakt už existuje od roku 2015. Tehdy vznikla tzv. arabská koalice, která bojuje v Jemenu proti šíitským povstalcům. Na první pohled vypadá »koalice« velkolepě. Přihlásili se k ní Saúdská Arábie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Egypt, Maroko a dokonce Pákistán. Bojové operace, tedy bombardování jemenského území, však zůstávají většinou na Saúdské Arábii, ostatní státy se přidávají jen příležitostně, většinou poskytnutím zpravodajských informací. Jejich kvalita zjevně není valná, protože Saúdové bombardují například i svatby a pohřby a jsou za to pravidelně kritizováni. Množství civilních obětí vyvolává stále ostřejší odpor humanitárních organizací, podle údajů OSN bylo při saúdském bombardování zabito nejméně 50 000 dětí… To představuje jeden z důvodů, proč se tzv. koalice vlastně omezuje na Saúdskou Arábii, ostatní státy si nechtějí »umazat ruce«.

Překážky zatím převažují

Stále více na povrch vyplouvají překážky. Ta zatím nejviditelnější spočívá ve výzbroji. Uvažované členské státy totiž používají různé zbraňové systémy. Takže Egypt má ruské Migy-25 a americké F-16, Saúdská Arábie F-15SA americké výroby a evropské Eurofighter Typhoon, SAE americké G-16 a francouzské Mirage. Američané tlačí na jednotu výzbroje - zakoupené ale samozřejmě v USA… Uvažované členské státy na koupi drahých strojů nemají, americká vláda však trvá na tom, že americké stroje nesmějí spolupracovat se systémy z jiných zemí.

Mnohem delikátnější překážkou se zdají být vztahy Kataru s dalšími zeměmi Perského zálivu. Od roku 2017 s Katarem nemluví. Spor o vůdcovství mezi Saúdskou Arábií a Katarem tehdy přerostl v blokádu Kataru, země byla obviněna z podpory Íránu.

Ten je ovšem americkým cílem, arabské NATO ho má zničit. Ani úsilí americké diplomacie však není stále schopno usmířit arabské rivaly. Právě kvůli tomu musely být oficiálně plány na vznik paktu odloženy.

Chyba z přezíravosti - kvůli Izraeli

Neoficiálně kvůli americké »botě«. Na konferenci v Manámě totiž Američané požadovali, aby se »patronem« nového paktu stal Izrael. Nemá být členem, ale dodavatelem zpravodajských informací, tedy fakticky pakt řídit! Arabské země byly tak překvapeny, že zlostně hovořily o »přezíravosti Washingtonu«. Takto se vyjádřily dokonce i Egypt a Jordánsko, které udržují s Izraelem poměrně dobré vztahy. Autorem plánu na zapojení Izraele je prý Trumpův zeť Jared Kushner, který všemožně prosazuje izraelské představy o vůdčí roli v regionu. Účastí Izraele prý si arabské státy zajistí podporu USA. Americká politika opět osvědčila svou slabinu - nesnaží se porozumět místním zvyklostem a místním tabu. Spolupráce s Izraelem představuje ale pro Araby základní zapovězené téma. Stejné se odehrává na opačné straně, i řada Izraelců zásadně odmítá spolupráci s Araby.

Nevítaný skandál

Pakt měl sjednotit arabské státy, ale nakonec ho předešla vražda novináře Chášukdžího. Dostala do svízelné situace Trumpa, který v zájmu vzniku paktu a byznysu hájí saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, i když v soukromí by ho prý nejraději »roztrhal«. Nejspíš potěšila arabské rivaly, kteří sice se Salmánem hovoří, ale současně například Tunisko nechalo své občany demonstrovat proti němu. Takže se šance na vznik arabského NATO opět vzdaluje, podle Defense News si vojenští odborníci myslí, že se blíží k nule. Trumpovi se podle všeho osudově komplikuje velikášský plán.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 13 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.