Show a adrenalin

Když tak čtu různé články v novinách a poslouchám televize, je mi smutno. Všechno, aby bylo vzato na vědomí, musí být show anebo mít punc adrenalinu. To první lze spojovat s politickými událostmi, to druhé se ztrátou jakýchkoli zábran. Tak třeba nedávná smrt nadaného, ale těžce nemocného britského fyzika. Kamery za ním, kamery před ním. Když se někde náhle objeví, zůstáváme v Británii, nějaký člen královské rodiny, a zvláště pak Lady Kate či Lady Meghan, kameramani se div nepřetrhnou, aby odhalili alespoň kousek nepředpokládaného. Ale nechme ostrovní říši svým problémům. S brexitem jich mají nemálo a vůbec nikdo neví, jak to dopadne. Vraťme se domů.

Tady ve dnech nedávných probíhaly demonstrace či co, dokonce za přítomnosti pana Kalouska, a ke všemu musely hrát částí mládeže oblíbené skupiny. Kdyby to bylo bez nich, asi by se nikomu nechtělo demonstrovat. Přitom nosičům transparentů (vyrobených ve stejné kavárenské dílně) bylo slíbeno, jak jsme se mohli dozvědět ze zpovědi kohosi na iDnes, tisíc pět set či více. Prý je dokonce každý z nositelů tyče s papírovým výkřikem dostal a pak ony transparenty byly přeneseny do skladišť, kde budou čekat na další zavolání.

Show musí také být předvolební a povolební mítinky. I protesty proti někomu musí být spojeny s happeningy, které někdo platí. Jen nikdo neví kdo, ale že nejde o málo peněz, je jasné. Kapely si přece na sebe, na svůj způsob života, musejí vydělat. A vydělají.

A je tu spojovací můstek k tomu druhému, o němž jsem se zmínila. Myslíte, že je normální, když proti něčemu protestující žena se producíruje polonahá či úplně nahá? Když napadne prezidenta republiky, tak, aby ji kameramani mohli co nejvíce zachycovat? Když hvězdička stříbrného plátna, aby byla zajímavější, si své fotografie, víc než lechtivé, »pověsí« na svůj Facebook?

Ale nejde jen o nahotu. Adrenalin je přece především spojen s rizikem. Proto tolik případů podivného chování motorkářů či automobilistů, kteří se předhánějí na silnicích v běžném provozu, unikají policii nebezpečnými manévry. Proto se skáče z mostů na pružných lanech a soutěží, kdo skočí do řeky z větší výšky, aniž ví, zda ho tam nečeká smrt. Něco na způsob »ruské rulety« v minulosti. Jenže tehdy něco podobného ve šlechtických kruzích patřilo k hrůznému bontonu doby. Nás budoucí zbavilo Puškina i Lermontova.

I dnes bychom se nad tím vším měli zamyslet. Proto když chceme mladé dostat na náměstí, aby protestovali, lhostejno proti čemu, je třeba z toho udělat show? Nepochybuji o tom, že pak přijdou. Proto když někdo chce být více vážený ve své společnosti, musí udělat něco, co hraničí s nebezpečím? Někdy dokonce tím nejvyšším? Ne, to se mi nelíbí.

Táňa JIROUSOVÁ, zastupitelka města Veselí nad Lužnicí (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 28 hlasů.

Táňa JIROUSOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.