Za rozvojovými zeměmi? A co dnes?

Za rok tomu bude už třicet let, co z »revoluční« tribuny slyšel zfanatizovaný dav informace o komplexní zaostalosti našeho státu. Ve vzdělanosti jsme údajně byli za rozvojovými státy Afriky, podobně tomu bylo i v dalších oblastech. Takové výroky logicky vyvracelo uplatnění našich emigrantů, zájem zahraničního kapitálu o naše lidi po tzv. privatizaci, ale i vlastní národní potenciál, který byl následně dílem pod cenou prodán, dílem rozkraden i zničen.

Místo racionální kritiky a nápravy skutečných nedostatků až excesů, které jistě byly, zaváděli »osvícenci« se svými poradci jalové fantazie. Tak zavedli i školy soukromé a církevní, vyráběli i bez docházky a řádných zkoušek bakaláře a magistry z oborů, které často řadový občan ani neznal, a dnes je i problém s jejich uplatněním. Přes nadbytek takových specialistů nefunguje dnes dobře státní byrokracie, ve výrobě chybí odborný dorost, středoškoláci mají problém s maturitou. Bez trestu vyšuměla kauza Západočeské univerzity, která mohla (měla?) zlikvidovat demokracii a zavést vládu mafie. Nedostatek kvalifikovaných lidí se má řešit imigrací zcela neznámých lidí. Pro výrobu i spravedlnost by v tomto směru mohla být účelnější investice do našich bezdomovců – vrácení jim lidské důstojnosti a obnovení dřívějších návyků.

I halasné lákání investic je diskutabilní. Jistě se tak momentálně snížily dopady krize, ke které přispěla neuvážená privatizace, následovala však naše podřízenost, až vazalství. Úspěšná společnost potřebovala a trvale potřebuje vzdělání i výchovu ke kreativitě, invenci. To už prováděl Tomáš Baťa a to bylo, byť s jistou modifikací, i u nás před rokem 1989. Kvalitu našeho školství prokázal v konkurenčním prostředí docent František Čuba, který do jisté míry oba zmíněné systémy zkombinoval.

Komický je i způsob a cena za doručování maturitních témat do škol. Výsledky maturitních zkoušek ani nemá smysl komentovat. Je i zajímavé, kolik vyřazených (a v podstatě neúspěšných) politiků se dalo na vysokoškolskou pedagogickou dráhu. Vnucuje se otázka – čím mohou tito vysloužilci rozšiřovat obzor studentů?

Investovat do vzdělání a výchovy národa by mělo být základní povinností národohospodářů. Pamatuji šedesátá léta, kdy vláda NF, po zvládnutí euforie, podněcovala národ ke studiu, zavedla různé formy studia a k tomu řádné úlevy – a studující nic neplatili. Ne každý odborník je pedagog. V současné době by k masové vzdělanosti národa mohl významně přispět internet. Studijní programy jednotlivých oborů, které by přednesli skuteční odborníci a pedagogové, by se daly na internet a studenti a vůbec zájemci by se mohli z klidu domova dle svých možností vzdělávat. Ušetřilo by se na posluchárnách, platech a určitě by se zvýšila kvalita přednášek, neboť přednášející by byli pod větší kontrolou, internetová diskuse k nim by pak byla bohatým doplňkem studia i zdrojem námětů.

Nebyla by diskuse na dotažení takového námětu přínosnější než jalové, už letité verbální, tzv. trestní stíhání předsedy vlády a jeho rodiny?

Evžen SMRKOVSKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 46 hlasů.

Evžen SMRKOVSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2018-12-06 08:19
A co dnes? Dnes si autor ulevil svými nářky. Ale co zítra?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.