Ilustrační FOTO - Pixabay

Důsledky podceňování technického školství

Kvůli nedostatku zaměstnanců musejí strojírenské firmy odmítat pětinu zakázek, dalších 14 procent jich nestačí splnit včas. Nedostatek odborníků je brzdí i v zavádění nových technologií.

Automatizace a robotizace bude mít dopady pouze na strukturu pracovních míst, nikoliv na jejich počet, vyplývá z průzkumu společnosti CEEC Research mezi zhruba stovkou tuzemských strojírenských firem.

»Situace je stále složitější. Nejsme schopni plnit dohodnuté termíny zakázek, velké množství zakázek jsme nuceni odmítat,« uvedl ředitel firmy Pilsen Tools Jiří Fiala. Podle předsedy představenstva Slováckých strojíren Jiřího Rosenfelda si firma pomáhá prací přesčas u stávajících zaměstnanců nebo zaměstnáváním agenturních pracovníků, pokud jsou ovšem k dispozici. »To však přináší zvýšení kontrolní činnosti, zejména ve výrobě. Současná situace na trhu práce má za následek také zaměstnávání pracovníků, kteří nemají vždy ideální přístup k práci a nemají ani odpovídající odbornost a dovednosti,« doplnil Rosenfeld.

S nedostatkem pracovníků se podle průzkumu aktuálně potýká 97 procent strojírenských firem. Nejvíce jim chybí síla, která je kvalifikována na aktuální výrobu společnosti. Takto odpovědělo zhruba 80 procent respondentů. Více než polovina ředitelů uvedla, že jim chybějí i nekvalifikovaní dělníci.

»Především chybějí kvalifikovaní uchazeči se specializací na strojírenské výrobní procesy, jako například CNC obráběči nebo svářeči, a také technické pozice do vývoje. Kvalifikaci lze nahradit pouze částečně delším školicím procesem, který je časově náročný a zvyšuje náklady společnosti,« uvedl dále František Šnóbl z firmy Zetor Tractors.

Automatizaci a robotizaci výroby aktuálně zavádějí asi tři pětiny strojírenských firem, jedna pětina s ní plánuje začít. Dopady budou podle ředitelů na strukturu pracovní síly, nikoli však na celkový počet pracovních míst. Automatizace a robotizace sice sníží potřebu pracovních míst v průměru o 13 procent, zároveň však budou firmy potřebovat kvalifikované pracovníky, kteří budou umět s novými technologiemi zacházet. A těch by mělo být podle průzkumu zhruba stejné množství.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-12-07 00:29
To je hlavně důsledek poklesu porodnosti po privatizačním puči. Místo
investování do dětí se projedla budoucnost, kde je dnes všechno to
dovezené spotřební zboží pořízené za ušetřené peníze?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.