I během včerejška blokovaly »žluté vesty« některé francouzské komunikace. Ilustrační FOTO - Haló noviny

Philippe ohlásil ústup, zatím nabízí drobty

Francouzská vláda částečně ustupuje od plánu na zvýšení daně z pohonných hmot, který v posledních dvou týdnech vyvolal po celé zemi rozsáhlé protesty hnutí takzvaných žlutých vest.

Ústupky vlády, hlavně odložení plánovaného zvýšení daně o půl roku, oznámil premiér Édouard Philippe.

Předseda vlády zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu. Premiér ústupek nejprve potvrdil na včerejší schůzce vedení strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM), uvedla agentura AFP.

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu i jako protesty proti rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Premiér Édouard Philippe. FOTO - wikimedia commons

»Museli bychom být hluší a slepí, abychom nevnímali ten hněv,« řekl včera premiér. Kromě odkladu pro zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty premiér slíbil, že vláda nebude v zimě zvyšovat ani cenové tarify u elektřiny a plynu. Půlroční moratorium by podle něj měly obě strany sporu využít k tomu, aby našly konstruktivní řešení.

Ani nečekaný ústupek vlády nejspíš organizátory protestů neuklidní, hnutí žlutých vest plánuje další demonstrace a blokády v Paříži už během následujícího víkendu. »Je to první krok, ale nespokojíme se s pouhými drobty,« řekl včera jeden z lídrů protestů Benjamin Cauchy. Další výrazná postava hnutí Éric Drouet dokonce vyzval, aby příznivci žlutých vest protesty zesílili. Také opozice je toho názoru, že odklad zvýšení daně je strany vlády nedostatečným krokem, a že přichází příliš pozdě. Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Pohonné hmoty ve Francii zdražují od roku 2014, v lednu měla daň z nafty dále stoupnout o 6,5 % a z benzinu o 2,9 %. Konkrétně u benzinu to znamená zvýšení ceny asi o čtyři centy (zhruba o jednu korunu). Nyní benzin v Paříži stojí v průměru 1,42 eur (asi 37 korun) za litr.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.