Andres Manuel López Obrador (AMLO). FOTO - Wikimedia commons

Obrador odmítá luxus

Jeden z nejdražších prezidentských leteckých speciálů na světě, který používal poslední tři roky bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto, odletěl v pondělí do americké Kalifornie, kde bude čekat na nového majitele.

Boeing 787-7 Dreamliner, který koupilo Mexiko za 218 milionů dolarů (přes pět miliard korun), chce nová vláda prodat jako zbytečný luxus. Jde o první ze série úsporných opatření, které slíbil nový prezident Andrés Manuel López Obrador v předvolební kampani. »Prodáme všechna letadla a helikoptéry, které používali zkorumpovaní politici,« zopakoval v pondělí Obrador, který se úřadu ujal v sobotu a který hodlá prodat i další vládní letouny a létat komerčními linkami. Luxusní vládní boxing nalétal necelých 2000 hodin a asi 600 000 kilometrů, má nejmodernější vybavení, prezidentské apartmá, devět toalet a koupelnu se sprchovým koutem. Dokáže letět 20 hodin, aniž by musel tankovat palivo.

První levicový prezident Mexika po několika desetiletích se chce vyhnout všem symbolům luxusu. Už dříve také uvedl, že nebude jako jeho předchůdci v předchozích více než 80 letech bydlet v prezidentské rezidenci Los Pinos, která má být otevřena pro veřejnost jako kulturní centrum.

Na své první tiskové konferenci dnes López Obrador také uvedl, že jednou z priorit jeho vlády bude snížení kriminality v zemi.

Do vlády nového prezidenta vkládají mnozí Mexičané velké naděje, podle posledního průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil mexický tisk, věří přes 80 % obyvatel země, že nová vláda jejich životy zlepší.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.