Reklama

Obchodníci se smrtí

Na základě dlouholeté snahy frakce GUE/NGL se Evropský parlament ve Štrasburku v listopadu věnoval tématu vývozu zbraní z Evropské unie. Podle posledních údajů totiž tvořil vývoz zbraní z EU v období 2013-17 27 % celkového světového vývozu, což činí z celé EU po USA (34 %) druhého největšího dodavatele zbraní. Zásadní informací však je, že EU dodává zbraně i zemím, které jsou aktivní ve válečných konfliktech, což je u mezinárodní organizace, která dostala v roce 2012 Nobelovu cenu míru, minimálně zarážející a paradoxní.

Dostupná data přitom ukazují, že 40,5 % licencí pro vývoz zbraní v hodnotě 77,5 miliardy eur bylo uděleno zemím Blízkého a Středního východu a severu Afriky a že většina tohoto vývozu v hodnotě 57,9 miliardy eur směřuje do Saúdské Arábie, Egypta a Spojených arabských emirátů (SAE). To je samozřejmě skvělý byznys, ale ne zrovna s těmi nejlepšími partnery. Saúdská Arábie je pověstná financováním terorismu po celém světě a všechny tři zmíněné země mají vazby na krvavý konflikt v Jemenu.

Saúdská Arábie, jako čtvrtá země v pořadí ve výdajích na armádní rozpočet a jedna z nejbohatších zemí, vede konflikt proti povstalcům v Jemenu, jedné z nejchudších zemí světa. Jedná se o velmi nerovný boj, který trvá už mnoho let. V této válce se Saúdská Arábie neštítí cíleně útočit na civilní cíle, chladnokrevně nechává vyhladovět obyvatelstvo a obětí přibývá. Jemen a jeho obyvatelé trpí.

Autokratická monarchie

Tyto praktiky provádí monarchie, kde se likvidují nepohodlní novináři. Autokratický režim Saúdské Arábie je podle organizace Reportéři bez hranic mezi nejhoršími zeměmi v indexu novinářské svobody. Poslední obětí útlaku byl nepohodlný novinář Džamál Chášukdží. Ten byl podle zdrojů z Turecka usmrcen a rozřezán poté, co vstoupil v Turecku na ambasádu Saúdské Arábie.

Spolu s ostatními členy frakce jsme projevili přesvědčení, že vývoz zbraní do Saúdské Arábie, SAE a dalších členských zemí koalice vedené Saúdskou Arábií v Jemenu není v zájmu EU a světového míru, jelikož se tyto země podílejí na závažném porušování humanitárního práva - jak bylo zjištěno příslušnými orgány OSN. Zopakovali jsme přitom svou výzvu, že je naléhavě třeba uvalit embargo na vývoz zbraní do Saúdské Arábie, a aby toto embargo platilo na všechny ostatní členy koalice vedené Saúdskou Arábií v Jemenu.

Zbraně EU v rukou IS

Frakce GUE/NGL také neopomenula projevit zděšení a značné znepokojení z toho, že značné množství zbraní a munice vyrobené v EU bylo nalezeno v rukou Islámského státu v Sýrii a v Iráku. Fakt, že se evropské zbraně nacházejí v rukou těchto muslimských extremistů, jenom podtrhuje závažnost situace a hloubku celého problému. Je naprosto očividné, že systém, který toto dovolí, není nastaven správně a je třeba ho reformovat.

Na půdě Evropského parlamentu, jediné přímo volené instituce EU, jsem tak jasně deklarovala:

  • EU nesmí vyvážet zbraně do válčících zemí.
  • EU nesmí podporovat válku, jinak se budeme opět divit tomu, kde se vzali migranti na evropských hranicích.
  • EU musí vždy podporovat primárně mír a spolupráci a nesmí tyto hodnoty prodávat nejvyšší nabídce.

Mír není na prodej

Pokud se nebudeme držet těchto tří velmi zásadních bodů, obávám se, že se opět navrátíme do období nejistoty, které symbolizovalo celé 20. století. Mír nikdy nesmí být na prodej, a pokud bude, pak bude nahrazen dalšími zničujícími válkami. Řekněme si narovinu, že země Blízkého a Středního východu a severu Afriky nejsou zrovna pověstné stabilitou a lidskými právy a lze si jen velmi těžko představit, že lékem na jejich neduhy jsou evropské zbraně. Nejsou, jsou jen další zapálenou sirkou u sudů benzínu.

Kateřina KONEČNÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 30 hlasů.

Kateřina KONEČNÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.