Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ekolog Terminátor: Trump je mešuge

Legendární herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger v pondělí označil amerického prezidenta Donalda Trumpa za »mešuge«, což je v jidiš nelichotivý výraz pro blázna. Takové přízvisko si šéf Bílého domu vysloužil kvůli odmítání pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Schwarzenegger (71), který jako guvernér nejlidnatějšího státu USA v letech 2003-11 vynikal především úsilím o omezení průmyslových exhalací a skleníkových plynů, je jedním z účastníků o víkendu zahájené dvoutýdenní světové konference o klimatu COP24.

Republikánský politik a také hrdina především akčních filmů v hornoslezském městě zdůraznil, že Spojené státy jsou stále součástí mezinárodní dohody o omezení skleníkových plynů, třebaže prezident Trump se rozhodl od dohody odstoupit.

Schwarzenegger před delegáty prohlásil, že »Amerika je více než jenom Washington nebo jeden vedoucí představitel«. Trumpa kvůli rozhodnutí odstoupit od dohody označil za mešuge a prohlásil, že globální klimatická dohoda se v USA těší široké podpoře na místní úrovni a na úrovni jednotlivých států.

Rakouský rodák dále řekl, že na příští světovou konferenci o klimatu by měli být pozváni také místní politici. »A pokud tak učiníte, slibuji vám: Já se vrátím,« uzavřel Schwarzenegger svou typickou filmovou hláškou. Jako herec se proslavil zejména v roli Terminátora, ale i Predátora či Barbara Conana, pravý opak jeho akčních hrdinů pak předvedl v komediích Policajt ze školky, Dvojčata či Junior, kde si zahrál prvního těhotného muže v dějinách.

Legendární herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. FOTO - wikimedia commons

Civilizace se hroutí

Ze známých osobností zkraje týdne na konferenci v Polsku média zaujal také průvodce televizními přírodopisnými filmy z produkce BBC David Attenborough. Ten varoval, že lidská civilizace by se mohla zhroutit, pokud svět nezakročí proti klimatické změně.

Dvaadevadesátiletý Attenborough upozornil, že »právě nyní čelíme katastrofě globálních rozměrů způsobené člověkem, což je pro nás největší hrozba za tisíce let... Pokud lidstvo nepodnikne příslušné kroky, je na obzoru kolaps naší civilizace a vyhynutí velké části přírodního světa,« varoval Attenborough.

Americká vládní zpráva

Že oba velikáni mají pravdu, dokládá i samotná americká vládní zpráva z poslední listopadové dekády, podle které nekontrolované klimatické změny budou stát Spojené státy do konce století stamiliardy dolarů (velmi střídmý odhad) a budou ničit vše od lidského zdraví přes infrastrukturu po zemědělskou produkci.

Trumpův Bílý dům vzápětí »pochopitelně« označil zprávu, sepsanou přitom s pomocí četných amerických vládních agentur a oddělení, za nepřesnou.

Podle zprávy klimatické změny »představují rostoucí problém pro lidské zdraví a bezpečnost, kvalitu života a tempo ekonomického růstu«. Varování je v příkrém rozporu s politikou Donalda Trumpa, připomíná i server BBC News. Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že text »je založen převážně na extrémním scénáři«.

Nová zpráva ukazuje pravděpodobné dopady klimatických změn na každou sféru americké společnosti. »S pokračujícím nárůstem emisí budou roční ztráty v některých hospodářských odvětvích dosahovat do konce století stamiliard dolarů, tedy větších hodnot, než je stávající HDP řady amerických států,« konstatuje zpráva.

»Bez zásadního a udržitelného globálního úsilí o zmírnění klimatických změn budou tyto změny způsobovat čím dál větší ztráty americké infrastruktuře a majetku a zpomalovat tempo ekonomického růstu v tomto století,« pokračuje přesně zpráva.

Dokument podle ČTK připomíná, že klimatické změny už nyní pociťuje mnoho oblastí po celé zemi, včetně častějších a intenzivnějších případů extrémního počasí a přírodních katastrof.

Množství konkrétních příkladů

Podle reportéra BBC News Jamese Cooka je zpráva pozoruhodná ze dvou důvodů. Za prvé není abstraktní, ale uvádí množství konkrétních příkladů: přeplněné přehrady v Jižní Karolíně, špatnou sklizeň ve vyprahlé oblasti Velkých planin či nárůst počtu případů chorob přenášených hmyzem na Floridě.

Za druhé se zpráva zaměřuje na hospodářské důsledky, čímž napadá tvrzení Bílého domu, který opakuje, že dává přednost ekonomickému růstu před ekologickými opatřeními, připomíná Cook. Podle účelových smyšlenek Trumpa ekologické závazky poškozují rozvoj amerického průmyslu a znevýhodňují USA oproti dalším zemím, jako jsou Čína nebo Indie.

V říjnu Trump prohlásil, že pochybuje o skutečném vlivu lidské činnosti na klimatické změny. Šéf Bílého domu rovněž řekl, že vědci z celé věci udělali obrovskou politickou záležitost. Už během předvolební kampaně Trump směšně označil oteplování planety za mystifikaci…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-12-08 01:25
Vypadá to, že možná zůstanu i posledním komunistickým voličem v
ČR... - Trumpa se nezastávám. Faktem ale je, že má stále ruce od krve
mnohem méně, než jeho protikandidátka a jeho předchůdci. Zatím. Te
je snad důležitější, než "nabubřelost", kterou mu
liberálové vyčítají, nemajíce nic jiného.
halonoviny
2018-12-07 18:51
Frondo, obojí je špatně. Už s tím legračním zastáváním se Trumpa
za každou cenu přestaňte. Zůstal jste poslední... :) R. Janouch
fronda
2018-12-06 23:59
Nezodpovědně se chovají především ti, kteří likvidují jadernou
energetiku. Třeba Merkelová.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.