Ilustrační FOTO - Haló noviny

Důtka za Augiášův chlév

Kárný senát Nejvyššího správního soudu uložil důtku bývalé předsedkyni Okresního soudu v Uherském Hradišti Haně Kurfiřtové. Opakovaně totiž nestíhala vyhotovit písemné znění rozsudků v zákonné lhůtě.

Kárnou žalobu podalo vedení Krajského soudu v Brně v reakci na výsledky mimořádné prověrky v Uherském Hradišti, které ukázaly problémy na trestním úseku. Kurfiřtová po prověrce rezignovala na funkci předsedkyně soudu. Za pochybení přičítané vysoké pracovní zátěži se už dříve omluvila a opakovaně vyjádřila lítost.

Podle žaloby, kterou dnes před kárným senátem shrnul místopředseda krajského soudu Aleš Flídr, nedodržela Kurfiřtová zákonné lhůty pro vyhotovení rozsudku v devíti kauzách v letech 2015 až 2018. Opakovaně žádala o prodloužení lhůty, v jedné kauze dokonce dvanáctkrát, původní termíny překračovala o řadu měsíců.

V dalších pěti spisech podle kárné žaloby nedodržela Kurfiřtová lhůty pro provedení prvního úkonu směřujícího k rozhodnutí. Kárný senát dal žalobě z větší části za pravdu a vyměřil důtku, přestože vedení krajského soudu na žádném postihu netrvalo.

Z prodlužování lhůt, které by mělo být výjimečné, se podle Flídra stal v Uherském Hradišti běžný nástroj. Situaci na trestním úseku popsal jako Augiášův chlév, což je odkaz na antický příběh o mimořádně zaneřáděném chlévu, který musel uklízet bájný silák Héraklés.

Kurfiřtová se v minulosti hájila náročností řešených kauz, svou pečlivostí, ale také pracovní zátěží spjatou s tehdejší funkcí předsedkyně soudu. Řekla, že bylo chybou, když se snažila spojovat předsednickou funkci s relativně vysokou soudcovskou zátěží. Jako funkcionářka měla možnost omezit počet kauz, které bude dostávat na stůl.

»Chtěla jsem být kolegiální. Také jsem chtěla soudit,« řekla Kurfiřtová, která je nyní znovu řadovou soudkyní. Vyjádřila lítost nad situací, která v Uherském Hradišti vznikla. »Pokud nezvládala časově skloubit práci předsedkyně soudu a trestní soudkyně, měla takovou situaci řešit výraznější změnou rozvrhu práce,« uvedl předseda kárného senátu Jakub Camrda.

Vedení Krajského soudu v Brně původně žádalo pro Kurfiřtovou snížení platu o 20 procent na jeden rok. Později svůj návrh modifikovalo tak, že postačí pouze projednání věci před kárným soudem. Flídr zdůraznil, že Kurfiřtová je jinak schopná soudkyně.

Kárný senát měl původně řešit také žalobu na dalšího soudce z Uherského Hradiště Jiřího Přibyla. Jednání ale zrušil, Přibyl se omluvil ze zdravotních důvodů, žalobu začne senát projednávat až v lednu. Současným předsedou uherskohradišťského soudu je Tomáš Gargulák.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 8 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-12-06 11:54
Mám takový pocit, že chlívkem antických rozměrů,pokud se tak dá
nazvat případ z Uherského hradiště, se stává, více méně, celá
justice dle řčení - ryba smrdí od hlavy. A pokud jsme "právní
stát" tak hlavné pro firmy a Bakaly, a ne už tak pro řadové
občany, na které je justice jen pádný klacek. A to od slavné
"revoluce".
ferdaholub
2018-12-06 08:30
Neznám situaci ve výtěžnosti u Okresního soudu v Uherském
Hradišti,ale mám takové podezření, že právě u tohoto soudu a to od
převratu se opět aktivizují jednotlivci nikoliv žádající klidný
chod uvedené státní instituce, ale za pomoci kádrování pro politickou
účelnost se zbavit kohokoliv, kdo není až tak poddajný, že se doslova
snaží pracovat pro objektivní posuzování jednotlivých kauz.Proč tedy
organizačně nadřízené soudy nechávají situaci tak vyhrotit, že je
nutné kárně stíhat právě takové soudce, kteří,jak je uvedeno v
článku umí pracovat!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.