Ilustrační FOTO - Pixabay

Acinetobacter u pacienta i v Propofolu

Ve vzorku krve jednoho z pacientů s otravou krve z frýdlantské nemocnice byla obsažena stejná bakterie, která byla nalezena v lahvičce s anestetikem. Minulý týden tam byla u devíti pacientů prokázána otrava krve. Jedna pacientka s poškozením ledvin leží stále na ARO ve velmi vážném stavu.

»To bylo už na začátku, hned po přijetí,« řekl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice v Liberci Dušan Morman. První výsledky testů ukázaly, že jeden ze vzorků anestetika Propofol odebraného v soukromé nemocnici Frýdlant byl kontaminovaný.

Krajská hygienická stanice v Liberci nechtěla výsledky vzhledem k trvajícímu policejnímu vyšetřování komentovat. »Pokračujeme v epidemiologickém šetření. Ačkoli se objevila dílčí podezření, jsou i nadále prověřovány a prošetřovány všechny varianty a činěna odpovídající protiepidemická opatření. Výsledky našeho šetření předáváme Policii ČR,« sdělila mluvčí hygienické stanice Zuzana Balašová. Již dříve testy hygieniků ukázaly, že příčinou otravy krve nebylo inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa.

V jedné z lahviček s anestezií Propofol, která se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter, což je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí. U oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Stejnou bakterii teď objevili v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. »Ve zbylých vzorcích krve dalších pacientů se tuto bakterii nepodařilo vykultivovat, to ale neznamená, že tam být nemohla,« řekl Morman televizi Prima.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) před riziky nesprávného užívání Propofolu opakovaně varoval. Podle mluvčí Nemocnice Frýdlant Dity Fuchsové ale stále neexistuje vysvětlení, jak se dostala jedna látka do těla devíti z 16 pacientů operovaných různými technikami, v různé dny a různými lékařskými týmy. Lahvička, v níž se bakterie našla, byla navíc odebrána z koše na odpad. Příznaky otravy se objevily u mužů a žen různého věku, kteří minulý týden od pondělí do středy podstoupili operaci ve frýdlantské nemocnici. Operace prováděly týmy chirurgického a gynekologického oddělení. Osm pacientů, kteří potřebovali intenzivní péči, bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou.

V péči ARO liberecké nemocnice zůstává už jen jedna pacientka, která má poškozené ledviny. Zůstává napojena na dýchací přístroj, dostává dialýzu. »Její stav je nedále velmi vážný,« řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář. Další pacientka už byla přeložena z ARO na jednotku intenzivní péče, v liberecké nemocnici zůstávají i zbylí pacienti. Jejich stav se podle primáře zlepšuje. Také pacientka z Jablonce už byla přeložena na normální pokoj ve spádové nemocnici v Hradci Králové.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.