Ilustrační FOTO - Pixabay

Vrcholí výstavba hasičského polygonu

V areálu vzdělávacího a výcvikového střediska hasičů ve Velkém Poříčí na Náchodsku finišuje budování polygonu pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Polygon za zhruba 56 milionů korun vzniká jako součást modernizace Učiliště požární ochrany (UPO) ve Velkém Poříčí. Dosud se prostavělo asi 40 milionů korun.

»Vše běží podle harmonogramu. Celá stavba by měla být dokončena v prvním čtvrtletí 2019,« řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Podle ní jsou hotové všechny stavební konstrukce objektu, hotová je také fasáda a v části polygonu jsou už umístěné i lezecké stěny.

»Stavbaři dokončují elektroinstalace, podlahy a bude se instalovat vnitřní vybavení pro samotný výcvik. Montuje se také ocelová konstrukce vnitřního ocelového výcvikového polygonu, včetně schodiště, kterým je zajištěn přístup na střechu ve výšce asi 21 metrů,« sdělila mluvčí.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Výcvik bude uvnitř zařízení, ale také na střeše objektu. Tam se počítá například se simulací zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Uvnitř objektu budou kromě lezeckých stěn také speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách, jako je cvičná studniční šachta nebo stromový kmen s větvemi.

Zařízení bude sloužit nejen profesionálním hasičům, ale bude určeno i pro výcvik dobrovolných hasičů a dalších příslušníků složek integrovaného záchranného systému. Nový lezecký polygon v Poříčí bude v České republice ojedinělý svým rozsahem i zaměřením. Polygon vzniká v areálu výcvikového zařízení v blízkosti centrální požární stanice, které již dříve školilo hasiče - lezce z celé republiky. Projekt je připraven tak, aby se zvýšila kapacita střediska. Zvýší se ze současných 140 vyškolených osob ročně na 500.

Dotace na nový polygon jde z Integrovaného regionálního operačního programu a pokryje 85 procent nákladů, zbytek bude hrazen ze státního rozpočtu.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.