Ilustrační FOTO - Haló noviny

Budou ve Chvaleticích těžit mangan?

Po novém roce začnou ve Chvaleticích na Pardubicku besedy pro veřejnost, na kterých investor představí svůj záměr těžit v regionu mangan. Město se možná později zeptá lidí na jejich názor v referendu.

Těžařská společnost chce recyklovat odkaliště po těžbě pyritu z let 1951 až 1975. V kalech je manganový koncentrát. Mangan se využívá jako přísada do různých slitin, katalyzátorů a barevných pigmentů. O těžbu usiluje firma Mangan Chvaletice, která patří kanadské firmě Euro Manganese. Investice má dát práci až 400 lidem. Těžit se se má 20 až 30 let.

Projekt by se mohl začít uskutečňovat nejdříve za čtyři roky. Město zatím moc podrobností nezná, má obecnou studii. Po důkladnějších jednáních i po besedách s veřejností zastupitelstvo rozhodne, zda těžařské firmě pronajme nebo prodá 25 hektarů odkališť, kde se mangan nachází. Pokud bude transakce dohodnuta, je nutné změnit plán, který tam těžbu nepovoluje, v území měla vzniknout fotovoltaická elektrárna.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 14 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.