SRN: Levice odhalila populisty

Spor o globální pakt OSN o migraci, ke kterému se odmítá připojit několik zemí včetně ČR a SR, uvrhl belgickou vládu do vážné krize.

Liberální premiér Charles Michel chce, aby se Belgie příští týden na schůzce v marockém městě Marrákeš k dokumentu připojila, a to i přes tvrdý odpor koaličních nacionalistů z Nové vlámské aliance (N-VA). Podle belgických médií hrozí kvůli sporům o migrační pakt i rozpad vlády.

Premiér Michel usiluje o to, aby o rezoluci podporující přistoupení Belgie k migračnímu paktu OSN schválil parlament. V zákonodárném sboru totiž mají většinu příznivci dokumentu. N-VA už avizovala, že její poslanci budou hlasovat proti, na stranu premiéra se chce ale tentokrát postavit část opozice.

Liberální premiér Charles Michel. FOTO - wikimedia commons

Předseda parlamentní frakce vlámských nacionalistů Peter De Roover řekl, že je N-VA stále součástí belgické vlády, a pokud se Michel rozhodne vyrazit do Marrákeše a připojit svůj podpis pod dokument OSN, nebude mít pro tento krok podporu své vlády.

V rozhovoru poskytnutém stanici RTL Michel svého koaličního partnera vyzval, aby nejednal nezodpovědně a nenechal vládu padnout.

Sestěhovávání není na pořadu dne

A skutečně, nic se nejí tak horké… Rodinní příslušníci běženců, kteří v Německu získali tzv. doplňkovou ochranu, nemají zdaleka takový zájem přestěhovat se do Spolkové republiky, jak očekávaly zdejší úřady. Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) začátkem roku řekl, že jich může být až 300 000, do začátku listopadu se jich ale přihlásilo jen 44 763. Napsal to list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na odpověď vlády na dotaz parlamentní frakce opoziční Die Linke.

Slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze doplňkovou ochranu, bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Letos vláda velké koalice CDU/CSU a SPD došla ke kompromisu, který slučování rodin od začátku srpna opět umožnil. Jeho hlavním bodem je omezení počtu rodinných příslušníků, kteří mohou přijít do SRN, na tisícovku měsíčně.

Odhady počtu lidí, kteří budou mít zájem o sloučení rodin, se značně lišily. Zatímco Seehofer hovořil o 300 tisících, politici protiimigrační ultrapravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) dokonce o milionech možných případů…

Ve skutečnosti je ale lidí, kteří se obrátili na německé zastupitelské úřady v zahraničí, mnohem méně. Počet těch, kteří přijdou letos do Německa, zřejmě zdaleka nedosáhne ani stanovené hranice 5000. Do 26. listopadu totiž německé úřady rodinným příslušníkům udělily jen 1385 víz. Zpracování žádostí trvá podstatně déle, než se čekalo.

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu podle ČTK lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale kterým v zemích původu hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-12-06 12:21
Zde, zdá se, platí mnohem víc, že cesta do pekel je dlážděná
dobrými úmysly. Navíc je to jednosměrka z kopce. Taky by se měla vzít
do úvahy úloha "Velkého bílého otce". Ten cíleně
rozvrátil celý Blízký a Střední východ a teď sabotuje boj proti
klimatickým změnám na jedné straně a na druhé důkladně organizuje
nácvik boje proti imigrantům na své jižní hranici a zároveň
fatálně, samozřejmě pod zástěrkou obavy z ruského medvěda, zvyšuje
zbrojní výdaje. Proč asi? Že by z lásky k EÚ?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.